Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'nda değişim beklentisi!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde yenilenme operasyonu tüm hızıyla devam ederken, gözler Zabıta Daire Başkanlığı'na çevrildi. BURULAŞ ve BURFAŞ'ın ardından Başkan Alinur Aktaş'ın BUSKİ'yle birlikte Zabıta Daire Başkanlığı'nda da değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'nda değişim beklentisi!

Recep Altepe'den sonra hızlı bir yenilenmeyi hayata geçirmek için uğraş veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUSKİ'yle birlikte Zabıta Daire Başkanlığı'na da neşter vuracak mı?

BURULAŞ ve BURFAŞ'taki yenilenmenin ardından Bursa kamuoyunun gözü bu sorunun yanıtına çevirildi.

Zira Bursa'nın vitrininden sorumlu olan, sürekli hareket halinde aktif olarak görev yapması gereken Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli kurumlarından Zabıta Daire Başkanlığı'ndan kamuoyuna yansıyan son iddialar kafaları karıştırdı. 

Zabıta Daire Başkanlığı'nda emekliye ayrılması gereken çok sayıda personelin görevine devam ettiği ortaya çıktı.

50'ye yakın yaştan ötürü gitmesi gereken 65 yaş üstü personele sahip kurumda, bu yaş haddine sahip zabıtaların görevlerini ne kadar sağlıklı bir şekilde yerine getirip getirmeyeceği tartışma konusu.

Belediyedeki diğer kurumlarda yaştan ötürü emekli olması gerekenlerin, mevzuat gereği belirlenen süreyi bir ay dahi geçmemişken hemen emekliye sevk edilmesinin ardından Zabıta Genel Müdürlüğü'nde benzer bir uygulamaya neden gidilmediği sorgulanmaya başlandı. 

Öte yandan Bursada Bugün muhabirine zabıta birimiyle ilgilli şikayetlerini ileten bazı servis sürücüleri Zabıta Daire Başkanlığı görevini yürüten Mahmut Turna ve Zabıta Şube Müdürü Mustafa Mutlu'nun keyfi uygulamalar sergilediğini iddia etti. 

Zabıta yetkililerinin bazı korsan servisçilerle işbirliği yaptığı da öne sürüldü.

Öte yandan daire başkanlığının sekreter sayısını genç bir atamayla ikiye çıkardığı da gelen iddialar arasında. 

Belediyenin bütçesi aşırı istihdamlarla şişerken bir zabıta başkanının ikinci sekretere neden ihtiyaç duyduğu belirsizliğini koruyor.

BAŞKAN NE MESAJ VERMİŞTİ?

Büyükşehir Belediyesi'nde aksayan birimlere müdahale ederek, görev değişikliklerine imza atıp hızlı bir yenilenmeyi hayata geçiren Başkan Alinur Aktaş, dün belediye meclisinde yaptığı konuşmada net mesajlar vermişti.

"Büyükşehir'in hedefi değişim ve dönüşüm" ifadelerini kullanan Başkan Aktaş, "İnsanlar tebessüm ediyorsa, ekonomi sağlıklı işliyorsa, şehirde değişim ve dönüşüm varsa doğru işler yapıyorsunuz demektir. Sıkıntılar varsa, problem olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Bu yönüyle biz de Büyükşehir Belediyemizle alakalı 3 genel sekreter yardımcımızdan müsaade istedik. Yeni genel sekreter yardımcılarımızla birlikte, yarından itibaren bazı daire başkanlıkları ve şube müdürlükleri üzerinde de düzenlemeye gideceğiz. Bu manada bir değişim söz konusudur. Kanun neyi tanımladıysa, biz onu yerine getiriyoruz. Ben bu şehri yönetmiş ve emeklilik hakkını kazanmış arkadaşlarımızdan anlayış bekliyorum. Uygularlar ya da uygulamazlar, kendileri bilir ama yakışık olan budur. Nihayetinde bizim çalışmaları geliştirmemiz ve daha ileriye götürmemiz lazım. Bundan sonra Bursa'mız için neler yapabiliriz, insan hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz, Bursa'yı nasıl yaşanabilir bir şehir yapabiliriz, bunun derdi ve heyecanı içerisindeyiz. Bu değişim ve dönüşümü böyle algılamanızı istirham ediyorum. Bazı daire başkanlıklarımızda ve BUSKİ'de de önümüzdeki zaman diliminde bir değişim söz konusu olacak" vurgusu yaptı.

AK Parti'ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Başkan Aktaş, önümüzdeki süreçte Zabıta Daire Başkanlığı'nda da ciddi bir revizyona gidebilir.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!