Bursa Barosu Başkanı'ndan Soma davasına ilişkin açıklama

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Soma'da 5 yıl önce meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili süreçte gelinen son durumu bir basın açıklamasıyla özetledi: "Soma'da yaşanan büyük facia nedeniyle yürütülen soruşturma ve Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada başından sonuna kadar hukuksuz bir süreç işletilmiş, göz göre göre yaşamını yitiren 301 madencinin acılı aileleri kadar tüm toplum vicdanında da ağır yaralar açılmıştır."

Bursa Barosu Başkanı'ndan Soma davasına ilişkin açıklama

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamı olarak nitelendirdiği Soma'daki maden kazasıyla ilgili açılan davanın aşamalarını sıraladı.

"Soma faciasının 5. yıldönümünü geride bıraktığımız ve acısını halen derinden hissettiğimiz bugünlerde, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Soma davasında mahkemenin 11/07/2018 tarihinde verdiği kararın istinaf incelemesi neticelenmiştir. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi tarafından yapılan istinaf incelemesinde; 301 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nin 5 tutuklu sanığın 15 ila 22 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezası ile cezalandırılmasına ilişkin kararı hukuka uygun bularak tutuklu sanık Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan verilen 15 yıl hapis cezasına ilişkin kararı temyiz yolu açık olmak üzere onamıştır. Onamaya ve karar kesinleşmemesine rağmen ayrıca oy çokluğu ile sanığın tahliyesine karar verilmiştir.

HUKUK MÜCADELESİ BİTMEDİ

Yine İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi'nin söz konusu kararı ile yerel mahkemenin Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin sahibi Alp Gürkan hakkında verilen beraat kararı da yerinde bulunmuş, Can Gürkan ve bir kısım sanıklar hakkında TCK 53/6. maddesi uyarınca '3 yıl ruhsat sahibi ve rödavansçı olarak maden ocağı işletmekten yasaklanmalarına' ilişkin yerel mahkeme kararı ise '...yapılan  işlerin ruhsatnameye bağlı olarak yürütülen bir meslek olmadığı, çalışma hürriyetlerini kısıtlayacak şekilde hüküm kurulduğu' gerekçeleriyle kaldırılmıştır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Soma'da yaşanan büyük facia nedeniyle yürütülen soruşturma ve Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada başından sonuna kadar hukuksuz bir süreç işletilmiş, göz göre göre yaşamını yitiren 301 madencinin acılı aileleri kadar tüm toplum vicdanında da ağır yaralar açılmıştır.

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Davası yargılama süreci ve hukuk mücadelesi bitmemiştir. Bursa Barosu olarak acılı ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Tüm sorumlularının cezalandırılması sağlanıncaya kadar sürecin ve davanın takipçisi olmaya devam edeceğimizi, faciayı unutturmayacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz."

DERS ALINMADIĞININ GÖSTERGESİ!

Türkiye'de her gün ortalama 5 işçinin hayatını kaybettiğini ifade eden Gürkan Altun, "Yine Soma faciasından ders almadığımızın göstergesi olarak 8 Temmuz 2018 tarihinde kasta varan ihmaller sonucunda gerçekleşen Çorlu'daki tren kazasında 25 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 340 yurttaşımız ise yaralanmıştır. 13 Aralık 2018 tarihinde ise sinyalizasyon sistemi kurulmadan faaliyete alınan Ankara'da Yenimahalle Marşandiz tren istasyonunda hızlı trenin kılavuz tren ile çarpışması sonucu 3'ü makinist 9 yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Çorlu tren kazası ile ilgili soruşturmada 4 kişi dışındaki tüm sorumlular hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.

Devletin asli görevleri arasında bulunan denetim ve gözetim yükümlülüğünü yerine getirmemesi, kamu hizmetinin ifası sırasında yapılan ihmaller, etkin soruşturma yapılmaması, sorumluların yargılanmaması ve son örneği Soma davasında olduğu gibi kamu vicdanını yaralayan hukuka açıkça aykırı kararlar maalesef yeni ölümlere, yeni facialara davetiye çıkarmaktadır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!