Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği çalışmalarını sürdürüyor

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir" ideali ile kurulan Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği toplumda bilim kültürünün tam anlamı ile yerleşmesine, bilme merakı, öğrenme isteği ve güzellik arayışı canlı, özgür düşünceli bireylerin yetişmesine katkı sağlamak amacı ile 30 Kasım 2016 tarihinde başladığı faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor.

Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği çalışmalarını sürdürüyor

Dernekten yapılan açıklamada, gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgiler verilirken, gökyüzü meraklılarına üye olma çağrısında da bulunuldu.

Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından 2014 yılından beri gerçekleştirilen Astrofest etkinliklerine Kulübümüz bu yıl da 19-20-21 Temmuz 2019 tarihlerinde 2. kez seminer ve atölyeler ile katılmıştır.

Astrofest2019 etkinliğinde ki seminer temamız "Işık Kirliliği" olmuştur. Dernek Başkanımız Astronom İlhan Vardar'ın gerçekleştirdiği "Kaybolan Karanlık - Çözümü Yerel Olan Küresel Sorun Işık Kirliliği" başlığı ile Işık kullanımının Yanlış Yerde! Yanlış Zamanda! Yanlış Yönde! Yanlış Miktarda! olmasından kaynaklandığı belirterek Işık Kirliliği kaynakları olarakta Yol, cadde, sokak aydınlatmaları, Bina aydınlatmaları, Reklam ışıkları, Park ve spor alanlardaki aydınlatmalar, Güvenlik amacıyla yapılan aydınlatmalar, Evlerden, binalardan dışarı taşan ışık, ve Araçların ışıkları olduğunu anlatmıştır. 

Neden önemli olduğu konusunda ise; Işık Kirliliğinin Enerji, Güvenlik, Astronomi, İnsan sağlığı, Hava kirliliği, Ekolojik denge, Vahşi / Doğal yaşama etkilerini açıklamıştır. 

Ayrıca Dernek olarak 2017 yılında Bursa Nilüfer İlçesinin ışık kirliliği haritasının çıkarılması çalışmalarını anlatarak, çıkan rapora göre yanlış aydınlatmadan kaynaklı kaybın her ay 2300 hanenin toplam elektrik tüketimine eşit ve yıllık 1,745,280 TL'lik enerjinin boşa gittiğini belirtmiştir.

Son olarakta Yerel Yönetimlere seslenerek farkındalık yaratmak ve ülkemizde bir ilki gerçekleştirmek adına Bursa'mıza Karanlık Dostu Bir park'ın kazandırılması konusunda çağrıda bulunmuş ve semineri takip eden TÜBİTAK Uzay ve Havacılık Dairesi Başkanı Sn. Doç. Dr. Lokman Kuzu'dan da destek talebinde bulunmuş ve talebi Sn.Kuzu tarafından olumlu karşılanmıştır.

2. seminerimiz ise Astrofotoğrafçımız Uğur İkizler tarafından gerçekleştirilmiş olup uzun yıllardır çektiği derin uzay, tutulma, gezegen geçişi fotoğrafları ile  katılımcılara muhteşem bir görsel şov sunmuş ve değerli bilgiler paylaşılmıştır.

Eğitmenlerimiz tarafından gerçekleştirilen atölyeler ise yetişkinlere yönelik Güneş Saati yapımı, Hedef Titan Oyunu, Teleskop yapımı, çocuklara yönelik olarakta Sosis Balon Roket olmuştur. 

Bursa enlemine göre hazırladığımız güneş saati yapımı sırasında eğitmenimiz Fen Bilgisi Öğretmeni Seval Altan katılımcıları güneş saatlerinin tarihçesi ile gökküre koordinatları hakkında bilgilendirmiştir.

Derneğimiz ve Çağdaş Öncü Okulları Astronomi Kulübü öğrencileri ile hazırlanan ve ilgi çeken Hedef Titan oyununu eğitmenimiz Fen Bilgisi öğretmeni Fatoş Göksoy gerçekleştirmiş olup oyun sırasında güneş sistemi ile gezegenlerin özellikleri hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur. 

Eğitmenlerimiz Tahsin Söylemez ve Oğuz Emre Burhan ise çocuklara sosis balon roketi yaptırarak, roketlerin nasıl uçtuğu, etki-tepki ve itme kuvvetleri hakkında bilgilendirerek finalde yapılan roketler yarıştırılmıştır.

El yapımı teleskop atölyemiz ise eğitmenlerimiz Uğur İkizler, Şenol Şanlı ve Başar Titiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu atölyemizde katılımcılar teleskoplar hakkında bilgilendirilmiş olup aynalı bir teleskobun yapımı aşama aşama uygulamalı olarak anlatılmıştır.

Gece ise Uğur İkizler tarafından yapılan ülkemizin en büyük aynalı teleskobu (ayna çapı 51 cm) Castor ile Ay, Jüpiter ve Satürn gözlemleri yaptırılmış olup katılımcılar takım yıldızları hakkında bilgilendirilmiştir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!