Burası Türkiye'de bir ilk! Bursa'da ayılara yakın ilgi

Türkiye'nin ilk ayı barınağı olan Bursa'daki Ovakorusu şef veterineri Azizcan Sezer, barınaktaki her ayıya bir isim verildiğini, hepsinin birbirinden ayrı bir karaktere sahip olduğunu belirterek, "Adıyla sesleniyoruz, seslendiğimizde tepki veriyorlar." dedi.

Burası Türkiye'de bir ilk! Bursa'da ayılara yakın ilgi

Orman ve Su İşleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Ovakorusu Ayı Barınağı, 1994'te başlatılan "Libearty-Türk Ayı Projesi" kapsamında Türkiye'nin çeşitli yerlerinden toplanan dans ettirilen ayıların bakımı ve rehabilitasyonu için Bakanlığa bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürülüğü tarafından 1996 yılında kuruldu.

Sokaklarda gezdirilen ve "dansçı" olarak adlandırılan ayıların kurtarılması için kurulan Ovakorusu Ayı Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi'nde barınan ayıların sayısı bu yıl 81'e yükseldi.

Dünyada bir örneği daha bulunmayan BursaKaracabey Ovakorusu Ayı Barınağı'na geçmişte getirilen 64 ayıdan 2'si yaşamını sürdürüyor.

Geçmişte dansçı ayılar için kurulan barınağa şimdi ise tabiatta annesiz kalan yavru ayılar getiriliyor. 

Yaklaşık 100 dekarlık alanda kurulan barınakta 81 ayıya güvenli ve doğal habitatlarına yakın koşullarda bir yaşam ortamı sağlanıyor.

Barınakta, ayıların kısırlaştırılması ve tedavileri için gerekli cerrahi müdahalelerin yanı sıra yaşam kalitelerini artırıcı çalışmalar da yapılıyor.

Yavru ayıların gelişimlerini düzgün bir biçimde tamamlayabilmeleri ve sağlıklı birer erişkin ayı olabilmeleri için özel önlemler alınan barınakta, yavru ayılara gelişim dönemlerine uygun biçimde özel rasyonlar hazırlanıyor.

Annesiz kalan yavruların vahşi yaşamdan uzaklaşmamaları ve tabii ortamda hayata tutunabilmeleri için insanlardan uzak özel alanlarda barınmaları sağlanıyor.

- "Aralarında hiyerarşi var, birbirlerine zıtlaşabiliyorlar"

Ovakorusu hakkında bilgi veren şef veteriner Azizcan Sezer, hayvanların beslenmeleri ve bakımının özenli olması gerektiğini belirterek, ayıların en çok elma, armut yemeyi sevdiğini söyledi.

Sezer, şöyle konuştu:

"Ovakorusu'ndaki ayılarımızın hepsinin bakıcıları tarafından koyulan isimleri var. Adıyla sesleniyoruz, seslendiğimizde tepki veriyorlar. Merkezimizde bulunan ayılarımızın hepsinin spesifik karakterleri var. Hepsi başlı başına bir birey gibi hareket ediyorlar. Kimi çok çekingen kimi daha sinirli, agresif bir yapıya sahip. Kimisi de çok sevimli, insanlara yakın davranıyor. Aralarında bir hiyerarşi olduğu için zaman zaman birbirlerine karşı zıtlaşabiliyorlar ama daha sonrasında biz hemen yem vererek, bu olayı ortadan kaldırıyoruz."

Merkezin ziyaretçilere kapalı olduğunu belirten Sezer, iyi bakıldıkları için ayıların ortalama yaşam süresinin Ovakorusu'nda daha fazla olduğunu belirtti.

- Ovakorusu'nda ticareti yasak olan hayvanlar da tedavi ediliyor

Öte yandan Ovakorusu'nda 2010'da kurulan Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ticareti yasak olan hayvanların geçici süre ile tedavi ve rehabilitasyonu yapılıyor.

Dünyada birkaç örneği bulunan bu merkez, özellikle yasadışı yollarla Türkiye'ye sokulan yaban hayvanları ile Türkiye'de tabiatta güç durumda bulunan yaban hayvanlarının tedavi ve rehabilitasyonunu yapıyor.

Tedavi ve rehabilitasyonu biten bu hayvanlardan CITES Sözleşmesi (Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) kapsamında olan türler, alındığı ülkelerine gönderiliyor, diğerleri ise tabii ortamlarına geri bırakılıyor.

Merkez, yaban hayvanlarına gerekli müdahale ve tedavilerin yapıldığı klinik bina, sürüngenler, çiftlik kuşları, yırtıcı kuşlar, egzotik kuşlar, geyik, karnivorlar ve primatlar için rehabilitasyon ve bakım kafesleri, rehabilitasyon sonrası yabani kuşların uçuş becerilerini geliştirebilmek için kuş uçuş barınağı, su kuşları için rehabilitasyon havuzu, personel, stajyer ve gönüllülerin için konaklama birimi ve merkez yönetim binasından oluşuyor.

- 115 hayvan tabiata salındı

İlk yardım, açık yara tedavisi, kırık tedavisi, çeşitli operasyonlar, postoperatif bakım, yaban hayatına geri dönebilecek halde olanların tabiata salınması, hayatını tabiatta tek başına sürdüremeyecek olan yaban hayvanlarının hayvanat bahçelerine yerleştirilmesi veya yaşam boyu bakımı, kuşlar için rehabilitasyon sonrası uçuş çalışmaları, yavru ve öksüz yaban hayvanlarının tabiata kazandırılması gibi çalışmaların yapıldığı merkezde, bu yıl 298 yaban hayvanı tedavi edildi ve 115'i tabiata tekrar salındı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!