Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu yumurta ile 15 kişilik omlet yapılabiliyor

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde üretilen deve kuşu yumurtalarının tanesi 25 tavuk yumurtasına bedel. Bir yumurta ile 15 kişilik omlet yapılabiliyor.

Bu yumurta ile 15 kişilik omlet yapılabiliyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi'nde üretilen deve kuşu yumurtalarının tanesi 25 tavuk yumurtasına bedel. Bir kilogram 700 gram ağırlığındaki yumurtalar süs eşyası yapıldığında 100 liraya kadar alıcı buluyor. Ziraat Fakültesi'nde öğretim görevlileri ve öğrenciler tarafından araştırma amaçlı kurulan merkezde üretilen deve kuşu yumurtası ve eti, geleceğin alternatif üretim alanlarından biri olarak görülüyor. Deve kuşu yumurtaları yiyecek olarak tüketilmesinin yanında süs eşyası olarak ta kullanılıyor. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı öğretim görevlisi Dr. Önder Canbolat, UÜ tarımsal uygulama ve araştırma merkezi bünyesindeki deve kuşu üretim biriminde yaklaşık 100 deve kuşu bulunduğunu söyledi. Canbolat, "Burada daha çok araştırma ve uygulamaya yönelik deve kuşu üretimi yapıyoruz. Bu birimde öğretim görevlilerimiz ve öğrencilerimiz araştırma da yapıyor." dedi.
Deve kuşunu fakülteye özel bir şirketle anlaşılarak 1997 yılında getirdiklerini bildiren Dr. Canbolat, "O günden bu zamana kadar üretimimiz devam ediyor. Ülkemizde şu an ziraat fakülteleri arasında tek üretim merkezi burası. Türkiye'deki en büyük işletmelerden biri. Yılda yüz ile 150 arasında hayvanımız bulunuyor. Ancak son zamanlarda dışarıya damızlık olarak satışlarımızdan dolayı sayımız biraz düştü. Ama yeni yavrularla bu sayı yine 100'ü aşıyor." şeklinde konuştu.


        Deve kuşlarının yumurtadan çıktıktan 2,5 yıldan sonra yumurtlamaya başladığını anlatan Canbolat, şunları söyledi: "Büyüdüğünde büyüklerin canlı ağırlığı 100 ila 150 kilo arasında değişiyor. Yılda yaklaşık 40 ila 60 yumurta verebiliyor. Ayrıca deve kuşlarından yılda 30 civarında yavru alınabiliyor." dedi.


        Türkiye'de halkın alışkın olmamasından dolayı deve kuşu üretiminin yaygınlaşmadığını anlatan Önder Canbolat, hayvansal gıdaya artan taleple bu sıkıntının da aşılacağına değindi.


        Şu anda Türkiye'de 10-15 çiftlikte deve kuşu üretimi yapıldığını anlatan Canbolat, şöyle konuştu: "Yaklaşık 25 tavuk yumurtasına eşit olan deve kuşu yumurtası besin değeri olarak ta çok kaliteli. Yaklaşık 1 kilo 700 grama kadar gelen yumurtaları üretim, omlet ve süs eşyası olarak ta kullanılabiliyor."


        Deve kuşu yumurtalarının 15-20 liraya kadar satıldığını anlatan Önder Canbolat, "Bu yumurtalar işlenip süslendikten sonra fiyatı 100 liraya kadar çıkabiliyor. Damızlık olarak satılan yumurtalar ise 40-50 liraya alıcı buluyor." bilgisini verdi.


        Merkezde yumurtaları daha çok üretim amaçlı kullandıklarını anlatan Önder Canbolat, şöyle devam etti: "Deve kuşlarının yumurtalarını yavru elde etmek için kuluçka makinelerine koyup yavru elde ediyoruz. Eğer yumurtada yavru yoksa yumurtayı piyasaya satıyoruz."


        Son yıllarda ülke genelindeki üretim merkezlerine satış yaptıklarını anlatan Canbolat, hayvanat bahçelerine de deve kuşu sattıklarını söyledi. Deve kuşlarının koyun ve keçilerin yediği bütün yemleri yiyebildiğini anlatan UÜ Ziraat Fakültesi Zootekni öğretim görevlisi Önder Canbolat, günde 3-4 kilo yem tükettiklerini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE GAZETESİ

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!