Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu yöntem çığır açacak

Bilim adamları kabartma tozundan yararlanarak geliştirdi, basit ve ucuz tüp bebek yöntemi 12 çocuğun dünyaya gelmesini sağladı.

Bu yöntem çığır açacak

 

Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyolojisi Topluluğu'nun yıllık kongresinde açıklanan yeni tüp bebek yöntemi büyük ilgiyle karşılandı. Yöntemin mucidi Colorado Üniversitesi'nden Prof. Dr. Jonathan Van Blerkom, yöntem için nasıl bir süreç izlediğini şöyle anlattı: 
"Tüp bebek tedavisinin anahtarlarından biri döllenmemiş embriyoyu besleyici bir ortamın içinde tutmak. Bu ortamın ne çok asidik ne çok alkalin olması gerekiyor. Bu ortamı sağlayabilmek için embriyoların içinde tutulduğu özel cihaz, pahalı ve özel bir karbondioksit pompalanıyor. Suda eriyen bir tabletin ilk atıldığında ortaya çıkan gazdan ilham aldık. Ortaya çıkan bu gazı üretebilmek için kabartma tozuyla sitrik asidi birleştirdik." 

BU YÖNTEM ÇIĞIR AÇACAK

Çalışmayı yürüten Belçika'daki Genk Üreme Teknolojileri Enstitüsü'nden araştırmacı Dr. Elke Klerix, "Araştırma ekibinin esas amacı gelişen ülkelerdeki çiftlere yardımcı olmak" dedi. Klerix,  Belçika'da bu teste katılanların üçte birinin hamile kaldığını ve toplam 12 bebeğin dünyaya geldiğine dikkat çekti.
İngiltere'de tüp bebek tedavisi 15 bin sterline mal oluyor. Geliştirme çalışmaları süren yöntemin maliyeti ise 170 sterlin olduğu belirtildi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!