"Bu vicdansızlık"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ''(Bankaların) maliyetleri 1 artıyor, karşıya yansıtmaları 5... Bu vicdansızlık. Avrupa'nın en karlısı da Türk bankacılık sistemi'' dedi.

''Bu vicdansızlık''

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) her yıl düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi'nin 2013 etkinliğinde sunum yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankalardan daha vicdanlı bir tutum sergilemelerini beklediklerini anlattı.


Hisarcıklıoğlu bir soru üzerine, ''Bankalar ekonominin olmazsa olmaz unsuru biliyorsunuz da... Ama vicdanlı olsunlar diyoruz biz. İstediğimiz vicdanlı olmaları. Karlarında müthiş patlama var. Sıkıntı şu, geçen sene mevduat faizlerini 1 puan artırmışlar ama kredi verdiklerinin puanı tam 5 misli artmış. Yani maliyetleri 1 artıyor, karşıya yansıtmaları 5. Bu vicdansızlık. Avrupa'nın en karlısı Türk bankacılık sistemi. Böyle bir şey olur mu arkadaş ya? Onlar da kar etsin, onların zararının bedelini de biz 2001'de ödedik. Öyle bir şey istemiyoruz tabi ki. Sen şimdi faizle para veriyorsun bankaya, senin mevduat faizin 1 puan artacak, aynı şirket mevduatını 5 puan yükseğe kredi olarak alacak. Bu bir haksızlık, vicdansızlık... Açık söyleyeyim'' ifadelerini kullandı.

TOBB'un, milli gelirin yüzde 75'ini temsil ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının önceki Kasım ayından 2012 Kasım ayına kadar 1 milyon 100 bin kişiye istihdam sağladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, ''TOBB Türkiye'deki özel sektörün çatı kuruluşu olarak 12 milyon 600 bin istihdamı temsil ediyor. Türkiye'de yapılan yatırımların yüzde 82'si, Türkiye ihracatının da yaklaşık yüzde 90'ını yapıyor'' dedi.

Zorunlu üyelik sistemleriyle ilgili zaman zaman kamuoyunda eleştirilmelerine Avrupa'yı örnek gösteren Hisarcıklıoğlu, Avrupa Odalar Birliği Dünyada Türk lobisinin hak ettiği noktaya gelmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:

''2006 yılında Fransa'ya gittik biz. 'Sözde Ermeni Soykırımı Tasarısı' Fransız senatosunda görüşülecek. Ve biz buraya lobi için gittiğimiz zaman Senato'dan çıkarken Senato'nun önünde sadece bir grup vardı. Ermeni grubu vardı ve bize yumurta attılar. Fakat biliyorduk ki orada 500 bin de Türk vardı. Fakat bunlar organize olamamışlar. Ermeniler organize olmuşlar bize yumurta attılar. Ama Türkler yoktu. Bunun üzerine Türk diasporasının eksikliğini duyarak bütün dünyadaki Türk diasporasını harekete geçirecek kuruluşu  kurduk.
Başbakan'ın genelgesi kapsamında bütün dünyadaki Türk girişimcileri bir çatı altında toplayan bir organizasyonun (Dünya Türk Girişimciler Kurultayı) başkanlığını yapıyoruz. Ama bunun sonucu olarak bu sefer 2011'de gittiğimiz zaman Fransız Senatosu'nun önünde Ermeniler de vardı Türkler de vardı.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!