Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu tarihte ameliyata girmeyin!

Ölüm oranlarının bazı tarihlere göre artma ve azalma gösterdiği belirtildi

Bu tarihte ameliyata girmeyin!

Ölüm oranı ve hastanede kalma süresinin belirli tarihlerde artma ve azalma eğilimi gösterdiği ileri sürüldü. Uzmanlar kalp ameliyatı için ocak ayı, cuma günü ve geceyarısı konusuda uyarıyor.

Portekiz'de bir kongrede ilginç bir araştırmanın sonucu açıklandı. Araştırmada "hangi gün ve tarihte ameliyat yapılırsa tehlikeli sonuçlar doğurur" sorusuna yanıt arandı.

1 MİLYON'A YAKIN KAYIT İNCELENDİ

Araştırmada 14 yıl boyunca kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kabul edilen 1 milyona yakın kişinin kaydı incelendi. Uzmanlar zaman ile yüksek ölüm riski ve hastanede uzun kalma arasında bir bağ olduğunu düşünüyor.

Lizbon'da düzenlenen Kalp Yetmezliği Kongresi'nde sunulan veriler, New York hastanelerinde 1994 ila 2007 arasında toplanan kabullerden elde edildi. Kabul sayısı arttıkça ölüm oranı ve hastanede kalma süresinin düştüğünü söyleyen uzmanlar, bunu satandart tedavinin gelişmesine bağlıyor.

Ancak çalışmada dikkat çeken durum, ocak ayı, cuma günü ve geceyarısı yapılan kabullerde hastanede kalma süresinin uzadığı, diğer zamanlardaki kabullere göre kalp yetmezliğinden ölme riskinin arttığını gösterdi. Kalp yetmezliği kabulünün şubat ayında en tepe noktasına çıktığı, en çok ölüm ve uzun kalma durumunun ise ocak ayında yaşandığı belirtildi.

En kısa tedaviler pazartesi günü olurken, bu günde en az ölüm vakaalrıyla karşılaşıldığı ifade edildi. Colorado Üniversitesi'nden Dr. David Kao çalışmalarının aralık ve ocak aylarında kalp yetmezliği vakalarının yüksek olmasında alkol ve uyuşturucunun etkisinin olmadığını gösteren ilk çalışma olduğunu söyledi.

Araştırmaya öncülük eden Dr. Kao "İnsanlar tatil boyunca hastanelere gelmekten kaçınıyor çünkü aile baskısı ve kişisel arzular evde kalmasını istiyor. Ama kendilerini tehlikeye atıyorlar" dedi. Bulgular doktorların sezonsal ölüm ve hastanede kalma durumuna dikkat etmesini öneriyor. Uzmanlara göre doktorlar yılın hangi vaktinde daha uyanık olması gerektiğini bilmeli.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!