Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu merkezde deprem yaşanarak öğrenilecek

Simulasyon teknikleri kullanılarak deprem, fırtına, yangın, toprak kayması, ve sel afetlerini anında yaşatacak olan Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi, bu yıl içinde hizmete açılıyor.

Bu merkezde deprem yaşanarak öğrenilecek

Arabayatağı İl Özel İdaresi ek hizmet binası arazisinde 6 bin 800 metrekare alana inşa edilen, zemin kat, 1. ve 2. kattan oluşan binanın temel hedefi deneyim kazanarak öğretmek. Enkaz koridoru, deprem deneyim odası, bilgisayarlı eğitim odası, fırtına- lodos- heyelan deneyim odası, üç boyutlu sinema, haberleşme deneyim odası, sergi salonu ve ilkyardım deneyim odası, yangın deneyim, duman deneyim, eğitim salonu ve kitaplığın bulunduğu afet binası Bursa'ya kazandırılıyor. Türkiye de ilk defa Bursa İl Özel İdaresi tarafından programlanan merkezin çevre düzenlemesi bitmek üzere. Merkezi yılda 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniliyor.
Simülasyon ve malzemelerin en kısa sürede ihale edileceğini anlatan İl Genel Meclisi (İGM) AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Er, afet zararlarının azaltılması konusunda insanların eğitilmesi gerektiğini kaydetti. Merkezin bu yıl içinde faaliyete geçeceğini belirten Er, "Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. İl Özel İdaresi olarak merkeze 1 milyon TL ödenek ayırdık. Bu yıl içinde merkezi faaliyete geçireceğiz" dedi.

Bu merkezde deprem yaşanarak öğrenilecek Bu merkezde deprem yaşanarak öğrenilecek
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!