Bu mağazada para geçmiyor

Adana'da Kimse Yok Mu Derneği tarafından oluşturulan mağazada 8 bin yoksul para ödemeden alışveriş yapıyor.

Bu mağazada para geçmiyor


Adana'da Kimse Yok Mu Derneği Adana Şubesi tarafından oluşturulan mağaza görenleri hayrete düşürüyor. Mağazaya gelen derneğe kayıtlı 8 bin fakir, 2 kadın mağaza görevlisinin yardımıyla lüks bir mağazada alışveriş yapıyormuş gibi kıyafet ve ayakkabı alıyor. Mağazaya gelen muhtaç vatandaşlar istediği sütün ürünleri bulma imkanı bulurken, istediği kadar da kıyafet alabiliyor. Muhtaç vatandaşlar kıyafetleri aldıktan sonra kasaya ödemeye geldiğinde ise para vermek yerine sadece bir imza atarak mağazadan ayrılıyor.
Kimse Yok Mu Derneği Adana Şubesi Müdürü Adem Sönmez, derneklerine kayıtlı 8 bin muhtaç insan olduğunu bu insanlara kıyafet ve yiyecek yardımı yaptıklarını belirterek, "Derneğimiz kurulduktan sonra bizden yardım almak için başvuran çok oldu. Biz her başvuruyu muhtaç insanlar mağdur olmaması için titizlikle inceleyip karar verdik. Her başvuranın evine gidip inceleme yaptıktan sonra, muhtarla ve o aileyi tanıyan kişilerle görüştükten sonra yardım yapma yapmama konusunda karar verdik. Bunun sonucunda şuanda 8 bin kişiye yardım yapıyoruz. Bu aileleri 4 kişilik düşünürsek rakam 30 bini buluyor" dedi.
"MUHTAÇ AİLELERİN DE BİR MAĞAZASI VAR"
Sönmez, muhtaç ailelere yardım yaparken bir ilki gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, şunları kaydetti:
"Biz muhtaç insanlara mağazada yardım yapıyoruz. Artık onlarında bir mağazası var. Biz bu mağazayı daha önce yapılan yardımlardan çıkardığımız dersler sonucunda oluşturduk. Çünkü daha önce poşete konulan kıyafetler rastgele dağıtılıyordu, bunların belki rengi, belki bedeni çocuklara muhtaç insanlara olmuyordu. Ayrıca onları rencide etmeden sanki mağazada alışveriş yapıyormuş havası katmak için bu mağaza oluşturuldu. Muhtaç insanlar buraya gelip istediği kıyafeti deneyerek alma imkanına sahip. Burada iki kadın mağaza görevlisi ve bir kasiyer fakir vatandaşlara yardımcı oluyor. Bu mağazada ayakkabısından takım elbisesine, iç çamaşırına kadar hepsi birinci el. Biz normal mağazalara gidip halimizi anlatıyoruz onlarda bize bağış yapıyor, bizde o bağışlardan fakir fukara için mağaza oluşturuyoruz. Sonra bize başvurduktan sonra yapılan incelemede yardım yapılması uygun bulunan aileler buraya geliyor, sanki bir mağazada alışveriş yapıyormuş gibi istediğini alıp para ödemeden gidiyor. Belki bin liralık alışveriş yapıyor ama giderken hiç para vermiyor. Sadece malzeme aldığına dair imza atıyor."
"İLK DEFA BÖYLE BİR MAĞAZA GÖRÜYORUM"
10 yıl önce kocasını kaybeden 29 yaşındaki Gülyane Keder, kocası öldükten sonra 2 çocuğuyla baş başa kaldığını kendisine bakacak kimsenin olmadığını söyleyerek, "Biz bakan kimse yoktu daha sonra Kimse Yok mu Derneğinin fakirlere yardım ettiğini öğrendim, başvurdum onlar bize yardım etti. Bugünde buraya çocuklarıma ve kendime kıyafet almaya geldim. Kıyafetin yanı sıra çocuklara oyuncak bile aldım. Bunların karşılığında hiç para ödemiyorum daha önce böyle bir mağaza görmedim. Parasız alışveriş yapıldığını görünce çok şaşırdım, ne diyeceğimi bilemiyorum ama muhtaç olan herkes buraya başvursun" diye konuştu.
12 yaşındaki 6. sınıf öğrencisi İsmail Keder ise mağazadan ayakkabı ve kıyafet aldığını ve çok mutlu olduğunu anlatarak, "Bunları aldığım için para ödemeyeceğim, daha önce böyle bir mağaza görmedim. Ayakkabı, elbise birde oyuncak aldım. 6. sınıfa gidiyorum, buraya gelmeden önce ayakkabıya ihtiyacım vardı. bir süre okula terlikle gitmiştim, sonra dedem ayakkabı aldı, ancak o da eskidi yenisini alamıyordu. Çok zor durumdaydık geçinemiyorduk, dernek bize yardım etti" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!