Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu kez Snowden'ın ortağı tehdit etti

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme programının basına sızdırılmasında Snowden'a yardım eden ABD'li gazeteci Glenn Greenwald, ses getirecek yeni belgeler yayınlayacaklarını söyledi. ABD'den tehdit edildiği hissini yaşadığını belirten Greenwald, "Belgeleri hep yanımda taşıyorum" dedi.

Bu kez Snowden'ın ortağı tehdit etti


ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme programını basına sızdıran CIA ve NSA eski çalışanı hala Moskova havaalanındaki "yeşil bölge"de mahsur.

Başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere Avrupa'da da birçok lideri tehdit eden NSA belgelerinin basına sızmasında önemli rol oynayan bir isim daha var. İngiliz Guardian gazetesinin muhabiri Glenn Greenwald.

Alman devlet televizyonu ARD'de "Beckmann" isimli talk şova katılan Guardian muhabiri Glenn Greenwald, dünyada ses getirecek yeni belgeler yayınlayacaklarını söyledi.

ABD'nin belgeleri basına sızdıran CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden'a savaş ilan ettiğini belirten Greenwald, Washington'ın kendisini bir suçlu olarak göstermeye çalıştığını ve ABD'nin bu tavrından dolayı tehdit ediliyormuş hissi yaşadığını belirtti.

Alman televizyon programı "Beckmann"a Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinden video konferans yöntemiyle bağlanan Glenn Greenwald, "Amerikalıların haberdar olmadığı bir iletişim biçimi yok" dedi.

Yakında yayınlayacağını ilan ettiği belgeleri yanında hiç ayırmadığını dile getiren Guardian muhabiri Greenwald, "Ben de kendimi tehdit altında hissediyorum. Sonuçta CIA'ın Rio de Janeiro'da da bir bürosu var" şeklinde konuştu.

İNGİLİZ GAZETESİ İÇİN ÇALIŞAN ABD'Lİ GAZETECİ
ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın telefon ve internet kayıtlarını izleme programını basına sızdıran Edward Snowden'ın bu konudaki en büyük yardımcısı ABD'li gazeteci Glenn Greenwald oldu. Greenwald, 2012 Ağustos ayından bu yana İngiliz gazetesi Guardian'ın ABD'deki versiyonunda çalışıyor. Greenwald'la birlikte NSA skandalına imza atan bir diğer isim de Laura Poitras.

OBAMA PUTİN'LE GÖRÜŞMEYİ İPTAL EDEBİLİR
CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden'ın Moskova'daki Şeremetyevo Havaalanı'nda bulunması da Rusya ile ABD ilişkilerini germeye devam ediyor.

Amerikan gazetesi New York Times, ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya'ya yapmayı planladığı ziyaretini iptal edebileceğini iddia etti.

Rusya'nın St.Petersburg kentinde Eylül ayında yapılacak G-20 Zirvesi'ne Obama'nın katılacağı ancak, Moskova'yı ziyaret planından çıkarabileceği ileri sürüldü. Obama, Eylül ayındaki G-20 Zirvesi öncesi Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmeyi planlıyordu.

'SNOWDEN ABD'YE GERİ GÖNDERİLMELİ'
Rusya'nın Snowden'ı ABD'ye iade etmesinde ısrarlı olduklarını belirten Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, "Snowden insan hakları savunucusu değil, muhalif biri değil, gizli belgeleri sızdırmakla suçlanıyor, bu konuda üç ağır suçlama var. Tüm bu nedenlerle ABD'ye geri gönderilmeli" dedi.

Bu konunun uzun vadede ABD-Rusya ilişkilerine zarar vermemesi gerektiğini Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in de ifade ettiğini hatırlatan Carney, "İki ülke ilişkilerinin, bu konuyla engellenmeden devam etmesini istiyoruz. Burada ilerleme sağlanabilecek bir yol olduğuna inanıyoruz ki o da Snowden'in ABD'ye dönmesine imkan tanınması" şeklinde konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!