Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu fabrikanın benzeri başka yerde yok

Hollanda'nın Zwolle şehrinde yer alan bu depo yürüyen bantları, bantların üzerindeki nesneleri ayıklayan işçileri ile ilk bakışta sıradan bir geri dönüşüm tesisi izlenimi verse de aslında benzerlerinden çok farklı.

Bu fabrikanın benzeri başka yerde yok

OrthoMetals adlı şirkete ait bu tesiste Avrupa'nın dört bir yanında bulunan cenaze evlerinde yakılan cesetlerden geriye kalan metal parçalar ayıklanıyor.

Ayıklananlar arasında protez kalçalar, yapay dizler ve her tür metal protez bulunuyor.

Ölenlerin protezlerinin küllerden ayıklanıp geri dönüştürülmesi korkunç bir iş olarak görülse de OrthoMetal'in sunduğu bu hizmet hem merhumların yakınlarını hem de cenaze evlerini memnun ediyor.

AİLELER DE MEMNUN CENAZE EVLERİ DE
Associated Press'in haberine göre, protezlerin sahiplerinin yakınları, ölmüş sevdiklerinin vücutlarından çıkan bu metal parçalar çöpe gitmek yerine bir işe yaradığı için mutlu. Cenaze evleri ise böyle zahmetli bir işten kendilerini kurtaran OrthoMetal'in hizmetlerini sıklıkla kullanıyor.

Şirketin yöneticisi Ruud Verberne, 1997 yılında kurulan OrthoMetal'de, her yıl 15 Avrupa ülkesindeki 450 krematoryumdan 200 tonluk değerli metali kurtarıp geri dönüştürdüklerini söyledi.

Verberne Avrupa'nın yanı sıra Amerika, Kanada ve Avustralya'da da toplama merkezlerine sahip olduklarını belirterek, bu işin büyümeye açık olduğunu söylüyor.

5-6 BİN LİRADAN 10 LİRAYA
Ancak ayıklanan bu protezlerin maddi değeri oldukça düşük. Yeni bir protezin maliyeti 5-6 bin lira civarındayken, protezler bu depoya geldikten sonra değerleri 10 liraya düşüyor.

Gözlükleri, saatleri, yüzükleri, kimi zaman da değerli takıları ile yakılan insanların küllerinden ayrıştırılan değerli metaller ve protezler kesinlikle tekrar kullanılmıyor. 900 derecelik fırınlarda eritilerek geri dönüştürülüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!