Bu durum MS hastalığını kötüleştiriyor!

Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aksel Siva, sigara içmenin, Multipl Skleroz (MS) hastalığını olumsuz etkilediğini belirterek "Sigara, Multipl Skleroz (MS) hastalığını artırıyor, kötüleştiriyor, tedavilere cevabı kapatıyor" dedi.

Bu durum MS hastalığını kötüleştiriyor!

Siva, "Multipl Skleroz (MS) hastalığı" ile ilgili bir konferansa katılmak için geldiği Girne'de, değerlendirmelerde bulundu.Konferansta MS hastalığı konusunda yeni gelişmelerin ele alındığını belirten Siva, bu yıl beyindeki hücrelerin tek tek nasıl ve niye davrandıklarını anlayacak bir teknolojiyi oturtmaya çalıştıklarını ve bunun kendilerine MS hastalığındaki hücre değişimini anlama imkanı vereceğini söyledi. Siva, gelecek10 yılda MS hastalığının daha iyi anlaşılabileceğine inandıklarını kaydetti. Sigara içmenin MS hastalığını olumsuz etkilediğini ifade eden Siva, "Sigara, Multipl Skleroz (MS) hastalığını artırıyor, kötüleştiriyor, tedavilere cevabı kapatıyor. Onun için sigaranın hiçbir şekilde olmaması lazım." dedi.

Siva, sağlıklı beslenmenin de önemli olduğu belirterek "Katı yağlar, margarinler asla yok. Tuz ve şekerin az kullanılması gerekir. D vitaminini normalin üst sınırında tutmak önemli. Ülkemiz bir güneş ülkesi olmasına rağmen D vitamini düzeyleri çoğumuzda düşük. Egzersiz, hareket yapmak da çok önemli. En azından bunlara bile dikkat etmek Multipl Skleroz hastalığının ortaya çıkmasını ve tedavilerinin yanında olumlu etkileyecek etkenler olarak gözüküyor." ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!