Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu derenin suyu ölüm akıyor

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Toprakdere köyünde mermer atıkları bırakılan dere zehir saçıyor. Köylüler, dereden su içen hayvanların telef olduğunu, binlerce kavak ağacının kurumaya başladığını söyledi.

Bu derenin suyu ölüm akıyor

Toprakdere köyü yakınlarındaki Gökçesu köyünde faaliyet gösteren bir mermer ocağı mermer tozlarını ve atıklarını dereye salıyor. Toprakdere muhtarı Fikret Ak, firma yetkilileri ile görüştüklerini, fakat bir netice alamadıklarını belirtti. Toprakdere köyünün arazilerinin ve hayvanlarının bu dere suyunu kullandığını ifade eden Ak, "Yaklaşık 300 dönüm arazi bu dereden sulanıyor. Hayvanlarımız bu sudan içiyor. Birkaç küçük baş hayvan sudan zehirlenerek telef oldu" dedi.
İlçe Tarım Müdürlüğü'ne bizzat gittiğini anlatan Fikret Ak, defalarca da jandarmaya zabıt tutturduklarını belirtti. Ak, "Aylardır dere böyle akıyor. Yetkililer bu duruma müdahale etsinler. İnsanlarımız, topraklarımız ve hayvanlarımız tehlike altında" diye dert yandı.
Dereden Ebeköy içme suyuna su verildiğini hatırlatan Ak, "Dere komşu köylerimizden Ebeköy'in içme suyuna karışıyor. Bizim deremiz o kadar temizdi ki, biz buradan su içerdik. Ama aylardır böyle akıyor. Bu derenin sularının beslediği 3 bin kavak ağacı kurumaya yüz tuttu" dedi.

Bu derenin suyu ölüm akıyor Bu derenin suyu ölüm akıyor Bu derenin suyu ölüm akıyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!