Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu bayram çok gizemli!

Kurban Bayramı tatilinin trendi bu!

Bu bayram çok gizemli!
video

Son zamanlarda, denizin üstünden çok altındaki gizeme ve sonsuz özgürlüğe merak salan tatilciler, Kurban Bayramı tatilinde, özellikle snorkeling (şnorkelle yüzmek) ve dalış yapabilecekleri tatilleri tercih ediyor.

ProntoTour Pazarlama ve Satış Müdürü Sarp Özkar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekim ayının son günlerinde ılıman mevsim özelliklerini yaşayan birçok ülkede, Türk tatilcilerin denizin ve güneşin tadını çıkartmayı tercih ettiğini söyledi.

Bir kısım tatilcinin ve özellikle de macera arayışında olanların snorkeling ve dalış gibi yeni heyecanları tercih ettiğini ifade eden Özkar, ''Dalış yapmayı bilmeyen birçok tatilci de özel dersler alıyor. Bilhassa son birkaç senedir, snorkeling ve dalış keyfini yaşamak üzere, tatil destinasyonunu seçmeye başlayan özel kitleler oluşmaya başladı'' dedi.

Kurban Bayramı'nda Seyşeller, Malta, Sicilya, Tunus, Dubai, Phuket, Beyrut ve Sharm El Sheikh gibi destinasyonların bu tarz bir tatil yapmak isteyenler tarafından tercih edildiğini ifade eden Özkar, şöyle konuştu:

TATİLLERDE DALIŞ İMKÂNI
''Seyşeller, Malta ve Sharm El Sheikh dünyanın en iyi dalış destinasyonları. Sicilya, Tunus, Dubai ve Beyrut da son yıllarda dalış için tercih ediliyor. Amatörce dalış yapmayan ve sadece bir gözlük ile snorkel kullanarak rengarenk balıkları görmek isteyenlerin de ilk tercihi Phuket, Seyşeller ve Sharm El Sheikh oluyor.

Bu destinasyonlar, bilhassa deniz sporları konusunda o kadar uzmanlaşmış durumdalar ki her tesisin içinde mutlaka profesyonel hocalardan kurulu ciddi bir ekip, dalış malzemeleri ve snorkeling ekipmanı kiralama imkanını bile sunabilmekte. Değişik tekne turları ve özel koylara gidilerek planlanan özel tur programlarını da organize etmekteler.''

Paket turların seyahat acentelerinden alınabileceği gibi, seyahate gidildiğinde rehberin yardımıyla otelden de temin edilebildiğine dikkati çeken Özkar, şunları kaydetti:

"Hiç bilmeyen ve 'acaba yapabilir miyim' diyenler de korkmasın. Ekipler o kadar iyi organize olmuşlar ki önce otelin havuzunda size ciddi eğitimler veriliyor, mantığı kavrandıktan sonra da ufak ufak küçük derinliklerde dalış talimi yapılıyor. Sizin güvenliğinizden ve yapabileceğinizden emin olduklarında, yani dalışın mantığını kavradığınızı anladıklarında gündüz dalışları ve gece dalışları yaptırıyorlar.

Bu dalışlar otellerde paketler halinde sunuluyor, eğitim kısmı ise ayrı bir ücretle verilmekte. Amatör olarak snorkeling yapmak isteyenler de rengarenk balıkların, kaplumbağaların olduğu özel koylara teknelerle götürülüyor''.

Her ülkenin dalış ekipmanlarının farklı ücretlere kiralanabildiğinin altını çizen Özkar, Kurban Bayramı'nda dileyenlerin 349 avro ile bin 500 avro arasında değiştiğini sözlerine ekledi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!