Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Bu bayrağı sevmedim değiştirin'

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Afrika ülkesi Malavi'de 20 ay içinde ülke bayrağı iki defa değişti. "Ülkenin gelişmişlik düzeyini yansıtmıyor" gerekçesiyle değiştirilen bayrak geri geldi.

'Bu bayrağı sevmedim değiştirin'

Dünyanın en fakir ülkelerinden bir olan Afrika ülkesi Malavi'de kısa süre önce yaşamını yitiren Devlet Başkanı Bingu wa Mutharika, ülkesinin gelişmişlik düzeyini yansıtmadığı gerekçesiyle üzerinde yarım güneş bulunan bağımsızlık bayrağını değiştirmişti.

Mutharika, ülkesinin refah düzeyini sembolize etmek için yeşil siyah ve kırmız çizgili bayrağın üzerine sarı renkte tam bir güneş koydurttu. Ülkesinde 8 yıl iktidarda kalan Mutharika'nın 20 ay önce değiştirdiği bayrak, iktidara gelen yeni Devlet Başkanı Joyce Banda tarafından değiştirildi. İşin ilginç yanı ise, "ülkeye yakışmıyor" denilerek 20 ay önce değiştirilen bayrağın, yine aynı parlamento üyeleri tarafından Malavi'nin bayrağı olarak kabul edilmesi oldu.

'KARŞIYDIK AMA BAŞKAN BEĞENMİYORDU'
Malavi'nin simgesi bağımsızlık bayrağının 20 ay önce Demokratik İlerleme Partisi lideri Mutharika'nın dayatmasıyla değiştirildiğini iddia eden yeni hükümetin üyesi Henry Phoya, "Malavi halkının bağımsızlık bayrağının değiştirilmesine karşı olduğu çok açıktı" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!