Bu bandoya girmek için kız olmak lazım!

Bursa Anadolu Kız Lisesi Bandosu, yarım asırlık tarihi ile Türkiye'nin ilk ve tek kız bando takımı olma iddiasını sürdürüyor.

Bu bandoya girmek için kız olmak lazım!

Bursa Anadolu Kız Lisesi Bandosu, yarım asırlık tarihi ile Türkiye'nin ilk ve tek kız bando takımı olma iddiasını sürdürüyor. Sadece kızlardan oluşan bando takımı geleneği sürdürmek için yeni enstrümanlarını bekliyor.

Müzik öğretmeni Ali Yavuz tarafından 1960 yılında kurulan Türkiye'nin ilk ve tek kız bando takımı Bursa Anadolu Lisesi Bandosu, 104 kişilik ekibiyle geleneği sürdürüyor. Türkiye'de ve Bursa'da birçok törende yer alan, 2001 yılında Hülya Avşar Show'a katılan Kız Lisesi Bandosu, Bursa'nın önemli değerleri arasında görülüyor. Yarım asırlık geleneği sürdürmek için yola devam eden bando takımının yurtdışından gelen ve fiyatları 500 TL ile 5 bin TL arasında değişen enstrümanları ise yenilenmeyi bekliyor.

Bursa Anadolu Kız Lisesi Müzik Öğretmeni Aygül Çakır, Bursa'da ve Türkiye'de birçok törene, festivale katılan bando takımının hedefinin yurtdışındaki festivallere de katılmak olduğunu belitti.

Takımının boru trampet ve bando olarak bilinen nefesli çalgılardan oluştuğunu anlatan Çakır, '1960 yılında müzik öğretmeni Ali Yavuz tarafından kurulan takımımız Türkiye'nin ve tek kız bandosu özelliğini taşıyor. Anadolu Kız Lisesi Bandosu Türkiye'de sadece kızlardan oluşan tek bando takımı. Öğrenciler 9'ncu sınıfa geldiklerinde işitsel ve ritmik yetenekleri değerlendirilerek bando eğitimi almaya başlıyorlar. Bando takımımız Türkiye'nin ve Bursa'nın bir değeri, bunu sürdürmek istiyoruz. Yıllardır kullanılan enstrümanlarımızı şu sıralar bakımını ve onarımını yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen ödenekle bir kısmını yeniledik. Keyifle çalışıyoruz. Diğerleri de zamanla yenilenecek. Yeni enstrümanlarla çalışmak öğrencilerimiz için daha iyi olacak" dedi.

Bursa DHA

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!