Bu araçlar hacklenmeye müsait!

Bir Hollandalı siber güvenlik şirketi, Volkswagen grubuna ait araç modellerinin araç içi bilgi sistemlerinin uzaktan kolayca hacklenebileceği bilgisini paylaştı. IVI sistemini çökerten bu hack işlemi oldukça kolay bir şekilde araçları etkileyebiliyor.

Bu araçlar hacklenmeye müsait!

Volkswagen grubu otomobillerinde büyük açık!

Computest'in güvenlik araştırmacıları Daan Keuper ve Thijs Alkemade, Golf GTE ve Audi A3 Sportback e-tron modellerinde ciddi bir açığı keşfettiler. İki araştırmacı, otomobilin Wi-Fi ağını kullanarak, korunmasız bir port üzerinden sistemin içine sızmayı başardılar. Harman tarafından üretilen IVI sistemi böylece kolayca manipüle edilebiliyor.

Araştırmacılar bu noktadan sonra IVI'nin temek hesabına erişmeyi başardılar ve böylece diğer araçların da verilerine ulaşabildiler. Yani sadece bir otomobili hackleyerek, IVI kullanan tüm araçlarından bilgi toplayabildiler.

Keuper ve Alkemade tam bu noktada durmak zorunda kalmışlar çünkü sistemin hatasını yeterince keşfettiklerini düşünmüşler. Yoksa, çok daha ilerisine geçebilir ve çok daha önemli verilere erişebilirlermiş.

Volkswagen bu açığın düzeltilmiş olduğu açıklasa da IVI sistemini kullanan ve güncelleme almak gibi bir şansları olmayan araçlar noktasında ne yapacağı şimdilik bilinmiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!