BTÜ için kesin adres Kestel Çataltepe

Ak Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, Teknik Üniversite'nin ana kampüsünün Kestel Çataltepe köyündeki orman arazisine kurulacağını açıkladı.

BTÜ için kesin adres Kestel Çataltepe

Yıldırım, bu konuda orman arazilerinin durumunu düzenleyen 2 B kanuna ilave bir paragraf konulacağını, Bursa imar planında da önümüzdeki hafta bu sahanın üniversite alanı olarak işlenerek yer meselesinin 2 ay içinde çözüleceğini bildirdi.
Milletvekili Bedrettin Yıldırım, "Orman arazileri kamuya ait eğitim kurumları ve sağlık kurumlarına tahsis edilebilir. Eğitim öğretim amaçlı olarak, kamu üniversitelerine tahsis edilebilir" diye 2B kanununa ilave pragraf geleceğini belirterek, "Bizim zaten Bursa Teknik Üniversitesi için Orman Bakanlığı'na başvurumuz var. Orman Bakanlığı, Kestel Çataltepe'deki bin 600 dekar yeri üniversiteye tahsis edecek. İmar planına da bu hafta belediye meclisi kararı ile işleniyor. Bu kanuni düzenleme ile Bursa Teknik Üniversitesi'nin ana kampüs yeri Çataltepe olacak" dedi.


BÜYÜKŞEHİR KANUNU ÇIKIYOR
Nisan veya Mayıs ayında genel kurula gelecek yeni büyükşehirler kurulmasına ilişkin kanunda, Bursa'nın bütün ilçelerinin de büyükşehir sınırları içerisine alınacağını anlatan Bedrettin Yıldırım, "Bazı beldelerin birleştirilip yeni ilçeler kurulabilir. Bu kanunda şu ilçe bu ilçe ayrı tutulma imkanı olmaz. Büyükşehirlerin sınırları il sınırları dediğiniz zaman ayrım yapamazsınız. Manisa'nın Salihli, Turgutlu ilçeleri İnegöl'den küçük değillerki. Bu kanunda gelişmiş ilçeler karşı çıkarlar. Ancak dağ ilçeleri de büyükşehir hizmetlerinden yararlanmak için istiyorlar. Harmancık, Büyükorhan, Keles'i İnegöl'ün seviyesine çıkartmak için dağ ilçelerine daha fazla gitmek gerekiyor" diye konuştu.
ACEMLER'DEKİ ASKERİ SAHAYA ÇEKİRGE DEVLET HASTANESİ YAPILACAK
Bursa'nın sağlıkta hak ettiği yerde olmadığını kaydeden Yıldırım, "Bursa'da ciddi şekilde arsa sıkıntısı var. Bursa'ya düşünülen sağlık kompleksi bin 500 yataklı olacak. Bu konuda bir olumsuzluk sözkonusu değil. 400 veya 500 dekarlık arazi gerekiyor. Bunun bir benzeri İstanbul, Ankara ve Kayseri'de yapılıyor. Samanlı'daki arazinin yeri ile alakalı mahkeme karar verdi. Yunuseli Havaalanı için şimdi sağlık kompleksi olması planlanıyor. Milli Savunma Bakanlığı'ndan Acemler'deki araziyi istedik. Çekirge Devlet Hastanesini yeniden bu alanda yapmayı planlıyoruz. Bursa Devlet Hastanesi'nin yükünü azaltacağız. Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığından bir heyet geldi incelemeler yaptı. Samanlı ile alakalı prosedür devam ediyor, Yunuseli Havalanı'nın sağlık ve eğitim kompleksi olması ile alakalı teklifimiz var. Yunuselinin havalanı olacağı çok tartışılır. Havalanı için 600 tane binanın yıkılması gerekiyor. Ben Devlet Hava Meydanları genel müdürü ile bizzat konuştum. Arınç bey havacılık birimi müdürlerini makamına çağırdı. "Bursa'da anlaşma yapıldı" deniliyor. Bunların hepsi yanlış. Ankara'daki yetkililer "buraya orta boy uçak inmez" diyorlar. 20x30 kişilik uçakları indirirseniz olur. Bu havalanı Yenişehir Havalanı yapılırken vardı. O günlerde tartışıldı. "Yunuseli Bursa'nın yükünü taşımaz" dediler. Yenişehir yapıldı. Bu paralar bizim cebimizden çıkıyor. Yenişehir'i harekete geçirelim. 20 dakika uzaklıkta. Biz bazen 40 dakikaya Esenboğa'ya gidemiyoruz. Şimdi "Yenişehir yanlış olmuş mu" diyeceğiz. Hızlı trenle Yenişehir Havalanı entegre olacak. Yunuseli'de sağlık ve eğitim kompleksi kuracağız. Bursa'nın büyük ölçekte kamu arazisi yok. Okul ve hastane arsalarımız yok. Bursayı planlayanlar geçmişte çok büyük hatalar yapmışlar. Adım gibi Yunuseli'nin havalanı olmayacağını biliyorum. Bizim açımızdan bitmiştir" diye konuştu.

SEDAT YALÇIN'DAN AK PARTİ BİR EKSİKLİK GÖRMEDİ
Sedat Yalçın'ın delege seçimlerinde sandığı sokaklara kadar götürdüğünü, ilçe kongrelerini başarı ile tamamladığın ifade eden Yıldırım, "Sedat Yalçın'ın çalışmalarından Ak Parti olarak bir eksiklik görmedik. İl kongresine parti olarak tek liste gitmeyi planlıyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!