Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BTSO Organize Sanayi Bölgesi'nde ihracat seferberliği devam ediyor

Bursa ihracatına yön veren otomotivin devleri, Ekonomi Bakanlığı'nın 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi için hayata geçirdiği "kümelenme" projesinden destek alacak ikinci küme oldu.

BTSO Organize Sanayi Bölgesi'nde ihracat seferberliği devam ediyor

Firmaların uluslararası piyasalardaki rekabet gücünü kümelenme anlayışıyla geliştirmeyi hedefleyen "işbirliği ve kümelenme Projesi" BTSO OSB'de firma temsilcilerine aktarıldı. Proje kapsamında küme oluşturarak bir araya gelen 16 otomotiv firması, elde edecekleri destekler konusunda OSB yetkililerinden bilgi aldı. BTSO OSB'de gerçekleştirilen toplantıya, proje kapsamında bir araya gelen firmaların temsilcileri katıldı. En fazla 2 milyon 900 bin dolarlık harcamanın 2 milyon 150 bin dolarının hibe olarak geri alındığının belirtildiği projede, destek miktarının yüzde 75 olduğu ifade edildi.
36 ay devam edecek projede ihtiyaç analizi ve eğitim danışmanlık alanında 400 bin, 5 adete kadar yurtdışı pazarlama program faaliyeti başına 150 bin, 10 adet alım heyeti programı başına 100 bin, ferdi danışmanlık alanında ise firma başına 50 bin dolara kadar kaynak sağlandığı açıklandı.
Proje ile kümelenme yaklaşımını esas alan yerel dinamiklerin harekete geçirilmesine imkan sağlanarak, işbirliği kuruluşlarının önderliğinde ihracat seferberliği başlatmak hedefleniyor. İhracat hedeflerine ulaşmada firmaların rekabet gücünün artırılmasında önemli rol oynayacak projeyle bir araya gelen firmalar, aldıkları maddi destekle teknik altyapılarını geliştirirken, yeni pazarlara ulaşma fırsatı da yakalıyor.

BTSO Organize Sanayi Bölgesi'nde ihracat seferberliği devam ediyor BTSO Organize Sanayi Bölgesi'nde ihracat seferberliği devam ediyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!