Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BTSO ödülleri sahiplerini buldu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Ekonomiye Değer Katanlar 2011 Ödülleri Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından verildi.

BTSO ödülleri sahiplerini buldu

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

BTSO ÖDÜL TÖRENİ/FOTO GALERİ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Ekonomiye Değer Katanlar' ödül töreni, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Ekonomi ve istikrarın siyam ikizleri gibi olduğunu ifade eden Arınç, "Avrupa'nın durumu ortada. Adasını satan İzlanda, Yunanistan ve İspanya orada Türkiye burada. Makro ekonomi göstergelerinde iyi konumdayız" dedi.
BTSO Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleştirilen ödül töreninde, yüksek düzeyde vergi ödeyen, ihracat yapan, ülkemize yeni pazarlar ve ihraç ürünleri kazandıran, döviz getiren, çok sayıda patent ve faydalı model tescili yapan, başarılı Ar-Ge işlerine imza atan 447 üyeye plaket ve berat takdim edildi.

 "AVRUPA'NIN DURUMU ORTADA"

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Türkiye ekonomisinin röntgenin sağlıklı olduğunu belirterek, "Gelişmemiz güzeldir. Avrupa'da 17 ülke Euro bölgesi ve içindeki sıkıntılar ortada. Bugün yüzde 10'un üzerinde büyüme hızımız var. Enflasyondaki rakamlar ve işgücü, istihdamdaki başarımızı siz biliyorsunuz. İyi bir noktadayız. Halep orda arşın burada. İspanya orada Türkiye burada. Yunanistan orada Türkiye burada. Adasını satan İzlanda orada Türkiye burada. Makro ekonomik göstergelerde iyi bir noktadayız. Elbette sizin sayenizde oldu. Siyasetçiyim ben. Bu gelişmeyi geçmişe bakarak söylüyorum" şeklinde konuştu.

"BİZİM ARAMIZDA İTHAL EKONOMİSYENLER YOK"

20020-2001 krizinde Türkiye'nin çor zor durumda kaldığını söyleyen Arınç, sözlerini şu şekilde sünrdürdü: "O dönemde parlamentoda siyasetçiydim. Hep irili ufaklı krizler oldu. En sonuncusunda bankalar battı. Gecelik repo faizleri yüzde 11'leri buldu. Türkiye cebindeki paranın yarısını kaybetti. Ben buna sebep olarak şunu görüyorum. Siyasi istikrar eşittir, ekonomik istikrar. Adeta siyam ikizleri gbi bunlar. Birbirleriyle çok ilgili. Birisi bozuk olursa diğeri de bozuk olur. AK Parti, iktidara gelmekle kalmadı sosyal politikaları iyi yönetti. İsabetli kararlar verdi. Bizim aramızda ithal ekonomisyenler yok. Ekonomiyi biz teslim aldık. Ali Babacan'a güvendik. Çünkü 'siz Türkiye'yi daha iyi biliyorsunuz' dedik. Onların verdiği kararlar, Türkiye'yi düze çıkardı. Şimdi 130 milyar dolar ihracattan bahsediyoruz. Bu rakamı 2023'e göre Bursa'nın kendisi koyacak. Hedef gösteriyor. Ne kadar muhteşem bir şey" "Hamd olsun ihracat rakamları ortada" diyen Arınç, Dünyada herkesin Türkiye'de üretilen teknolojileri kullandığını kaydetti. Arınç, "Yurt dışındakiler, 'buzdolabını Türkiye'den aldım' diyor. Nereye ihraç ediyoruz. Almanya, Fransa veya başka bir Avrupa ülkesine. Yaptığımız işlerdeki başarıyı gösteriyor. 3. Ve 5. dünya ülkelerine ihraç etmiyoruz. Pazarlarımız çok çeşitlendi. Üretimlerimiz kalite noktasında en iyi noktaya geldi. Bundan büyük başarı olabilir mi?" dedi.

 "TÜRKİYE'DE BURSA GİBİ 10 ŞEHİR OLSA HEDEFE ULAŞIRIZ"

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Bursa'nın yaptığı ihracatlar ile Türkiye'deki ilk 3 şehirden bir tanesi olduğunu belirterek, Ankara'ya her zaman içi rahat döndüğünü söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Bursa'yı diğer iki şehirden ayır eten en önemli özellik. Bursa'da kar var. Bursa, yaptığı 10 milyar dolarlık ihracatın, 1 milyar doları Bursa'da kalmaktadır. Bunu İstanbul ve Kocaeli'de bunun gibi artıya getirir. Türkiye'de 10 tane Bursa gibi şehir olsa dünyanın ilk 5 ekonomisi arasına girer. Bursa ile ne kadar gurur duyarsanız azdır. Bizim de gözümüz Bursa'da. Bursa ne kadar zengin ise Ankara'daki Rıfat da o kadar zengin. Biz de sizin zengin olmanızı istiyoruz. Bugün turizmde de 500 bin turisti Bursa'ya getiren Bursa, bu konuda da büyük rol oynayacak. Bursa hangi rolü oynamışsa, Türkiye'nin ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmesinde önemli rol oynayacak. Ankara'ya dönerken Büyük bir moralle dönüyorum.

"BURSA'NIN ULAŞIMINI ÇÖZERSEK YATIRIMCI GELİR"

Bursa'nın en önemli konusunun ulaşım olduğun dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Bizim hızla İstanbul'a ulaşmamız gerek. Bu körfez geçiş projesi Bursa için olmazsa olmazdır. Tren yolu ile bağlantısı da önemli. Gelişmiş olan ülkelere bakın. Hepsi mallarının ihracatında tren yolunu tercih ediyor. Ulaşım konusunda havayolu trafiğinin güçlenmesi ile beraber Bursa bugünkünün çok çok yatırımcıyı da çeker hale gelir. Bursa'da bunu hak ediyor" şeklinde konuştu.

 "UMEM ALTIN BİLEZİK KAZANDIRIYOR"

Uzmanlaşmış meslek Edindirme Merkezleri Projesi'nin (UMEM) işi ve mesleği olmayanları istihdam ettiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, "İşi olmayan mesleği olmayan kardeşlerimize meslek kazandırıyoruz. İstihdam garantisi de var. Bizim sanayicilerimizin ihtiyacına göre 3 ay boyunca devlet katkısıyla okullarda eğitim veriyoruz. Bunu baba oğula yapmaz. Altın bilezik kazandırıyoruz. Sağlık sigortası da var. Sigorta ve ayrıca 3 ayda okul okuma fırsatı var. Devlet ve özel sektör iş birliği yaparak bu ortaya çıktı. Devlet 'bu arkadaşı istihdam et. SGK primlerini bize ödeme diyor'. Ne kadar? 4,5 yıla kadar bir süre var. İşsiz kardeşlerime sesleniyorum. Sizlere iş var. Bu fırsatı değerlendirelim" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN BAŞARI HİKAYESİNDE BURSA'NIN KATKISI BÜYÜK"

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, son yıllarda Türkiye'nin son 10 yıllardır küresel dalgalanmalara karşı başarılı olduğunu belirterek, "Uluslararası arenada Türkiye ile birlikte çok sık kullanılan bir kelime varsa o da  'başarı' kelimesidir. Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma tutkusu, mili ülkü olma haline geldi. Türkiye ekonomisinin bugünlere kadar getiren cari açık oluşturan bu sistemini hızla değiştirmeliyiz. 2 trilyon dolarlık milli gelir hedefine milli bir seferberlik ile ulaşılabilir. Güçlü şirketler kurmalıyız. Düşük teknolojili ürünlerden katma değeri yüksek seviyelere gelmeliyiz. Çok etkili bir teşvik sistemine ihtiyacımız var. Girdi ve tedarik stratejisi konusunda hızlı mesafe almalıyız. Önümüzde yeni bir meydan okuma var. Türkiye'nin yazdığı bu başarı hikayesinde, Bursa'nın katkısı çok büyük. Bursa, Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesi ile düzenli sanayi bölgesi sistemini başlattı. Bundan sonra Türkiye'nin güçlü sanayi modelinin temel taşlarından birisi olacaktır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Arınç, Hisarcıklıoğlu, Vali Şahabettin Harput ve Sönmez. Ödül alan kurumların yetkililerine plaketlerini takdim etti.

'Ekonomiye değer Katanlar 2011' sıralamasında en yüksek düzeyde ihracat yaparak döviz girdisi sağlayan ilk 10 üye şu şekilde:

"Oyak Renault otomobil fabrikaları (3 milyar 236 milyon 948 bin 530 dolar), Tofaş (2 milyar 315 milyon 914 bin 653 dolar), Bosch (690 milyon 95 bin 112 dolar), Yeşim tekstil, (197 milyon 95 bin 112), Karsan Otomotiv (179 milyon 113 bin 769 dolar), Türk Prysmian (122 milyon 317 bin 691 dolar), Boyteks (99 milyon 469 bin 882 dolar), Bosch Rexroth (81 milyon 634 bin 192 dolar), Durmazlar Makine (79 milyon 467 bin 579 dolar) ve Teknik Malzeme Ticaret ve Sanayi Ananim Şirketi (70 milyon 691 bin 232 dolar)

En yüksek düzeyde gelir vergisi ödeyen ilk 10 işadamı ise şu şekilde:

  "Mehmet Celal Gökçen (2 milyon 387 bin 745 TL), Muharrem Yılmaz (2 milyon 296 bin 832 TL), Hüseyin Naci Coşkunöz (1 milyon 27 bin 797 TL), İbrahim Gülşen (886 bin 469 TL), Oya Yöney (883 bin 72 TL), Mehmet Memduh Gökçen (848 bin 139 TL), Yunus Egemenoğlu (815 bin 397 TL), Necdet Şen (778 bin 957 TL), Şahap Aktaş (752 bin 692 TL) ve Nuran Besler (749 bin 741 TL)"

En yüksek düzeyde kurumlar vergisi ödeyen ilk 10 üye ise şu şekilde:

 "Oyak Renault (44 milyon 818 bin 944 TL), Özdilek AVM ve Tekstil (12 milyon 849 bin 389 TL), Bosch (9 milyon 919 bin 905 TL), Erikli Su (9 milyon 909 bin 194 TL), Bursagaz (8 milyon 753 bin 798 TL), Valeo otomotiv (7 milyon 941 bin 297 TL), Durmazlar Makine (6 milyon 395 bin 610 TL), Mako Elektrik 5 milyon 86 bin 601 TL), Beyçelik (4 milyon 794 bin 25 TL) ve Erbak -Uludağ (4 milyon 132 bin 754 TL)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!