BTSO, devlet desteklerinin kapısını Bursa iş dünyası için açtı

Türkiye'de ilk kez Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından hayata geçirilen ve devlet destekleri konusunda özel sektörde farkındalık yaratmayı amaçlayan 'Destek Kapısı Projesi'nin ilk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

BTSO, devlet desteklerinin kapısını Bursa iş dünyası için açtı

Başta Bakanlıklar olmak üzere KOSGEB, İşkur, TUBİTAK gibi kurumların özel sektöre yönelik önemli imkanlar sağladığı destek programlarının, iş dünyası tarafından daha fazla bilinmesini amaçlayan projenin ilk toplantısı BTSO Hizmet Binası'nda yapıldı. BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ve Ekonomi Bakanlığı ile KOSGEB uzmanlarının yer aldığı toplantıya iş dünyası da yoğun ilgi gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni girişimcilerin yetiştirilmesine öncülük ettiklerini dile getirdi. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında KOBİ'lerin öncü rol oynayacaklarına inandıklarını ifade eden Şener, "Girişimcilerimizin iş hayatına atıldıktan sonra da desteklenmesi ve kalıcılığının sağlanması da yeni işletmelerimizin rekabette geri kalmaması için hayati önem taşımaktadır. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek ve uluslararası rekabette söz sahibi olmak istiyorsak firmalarımızı dünyaki rekabet koşullarına ayak uydurabilecek bir konuma yükseltmeliyiz. Bu amaçla KOBİ statüsündeki üyelerimize önemli imkanlar sağlıyoruz. Firmalarımızı daha rekabetçi kılmak adına önemli mekanizmaları devreye sokuyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu güne birbirinden önemli projeleri hayata geçirirken, devletimizin sunduğu destekleri de iş dünyamızın kullanımına sunduk" diye konuştu.  

ÜYELERİMİZ DESTEKLERDEN DAHA FAZLA YARARLANACAK

Ur-Ge projeleri, mükemmeliyet merkezleri, Küresel Fuar Acentesi Projesi ve Enerji Verimliliği Merkezi gibi birçok projede devletin sunduğu desteklerden elde edilen kaynağı Bursa iş dünyasının kullanımına sunduklarını hatırlatan Şener, "Ülke kalkınmamızın sürdürülebilmesi ve daha da ileriye taşınabilmesi için devletimiz farklı başlıklarda girişimcilere ve yatırımcılara doğrudan birçok destek sunmaktadır.  Üye firmalarımızın bu destek ve hibelerden daha fazla faydalanması noktasında da 'BTSO Destek Kapısı' projemizi  hayata geçirdik. Bugün ilk toplantısını gerçekleştirdiğimiz proje ile üyelerimizin, devletimizin farklı kurumları tarafından sağlanan destekler konusunda kapsamlı bilgi edinmesini ve bunlardan daha fazla yararlanmasını amaçlıyoruz" dedi.

TURQUALITY DESTEKLERİ ANLATILDI

Açılış konuşmalarının ardından markalaşma potansiyeli olan firmaların uluslararası pazarlarda kendi markalarıyla küresel bir oyuncu olabilmeleri ve söz konusu markalar aracılığıyla olumlu 'Türk Malı' imajının oluşturulması ve yerleştirilmesi amacıyla hayata geçirilen 'Turquality' destek programı hakkında katılımcılara bilgi verildi.

KOSGEB Uzmanı Erşat Güzel, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzmanı Hüseyin Aydın ve Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü Uzmanı Yunus Açıkbaş, kurumlarının firmalara sağladığı markalaşma ile Turquality desteklerinin şartlarını ve süreçlerini anlattı. Bilgilendirme toplantısının ardından düzenlenen organizasyonda ise firmalar destekler konusunda merak ettiklerini yetkililere doğrudan aktarma fırsatı buldu. Toplantı salonlarında yetkililerle birebir görüşen Bursalı firmalar destekler hakkında detaylı bilgi edindi.

YETKİLİLERLE BİREBİR GÖRÜŞME 

Devletle özel sektörün bir araya gelerek koordinasyonun sağlandığı böyle bir toplantının sektörleri adına oldukça önemli olduğunu ifade eden BTSO 39. Komite Başkanı Metin Yurdakoş, "Bilgilendirme toplantısının ardından bizler de yetkililerle doğrudan görüşerek destekler hakkındaki bilgileri birinci ağızdan dinleme imkanı bulduk. Özellikle sağlık turizmi ve sağlık alanındaki desteklerin diğer KOBİ destekleri ile eşdeğer hale getirilmesi ve o kapsama alınması için de taleplerimizi ilettik. Bu toplantıların devamını diliyorum" dedi.

Yetkililerle birebir görüşme imkanı sağlandığını ifade eden Kamil Şen ise "Görüşmelerimiz oldukça verimli geçti. İş yoğunluğu nedeniyle çok fazla araştırma fırsatı bulamadığımız bu konular hakkında doğrudan bilgi alma fırsatı yakaladık. BTSO'nun düzenlediği bu organizasyon sayesinde önemli bir boşluğu doldurmuş olduk" dedi.

7 ay boyunca devam edecek olan toplantılarda girişimcilik destekleri, Ar-Ge ve inovasyon destekleri, kurumsallaşma/markalaşma destekleri, dış ticaret destekleri,  sektörel destekler, teklif çağrısı usulüyle yapılan proje destekleri ve kredi destekleri konularında Bursalı firmalara bilgiler verilecek. Ayrıca BTSO tarafından devlet destekleri konusunda bilgilerin tek bir portalda toplanması amacıyla hayata geçirilecek web sitesiyle de firmalar, sağlanan destekleri yakından takip edebilecekler.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!