Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Brezilya hükümeti acil toplanıyor

Brezilya'da günlerdir hükümet ve sistem karşıtı gösteriler düzenleyen halk eylemini sürdürürken, Devlet Başkanı Dilmo Rousseff kabine üyelerini olağanüstü toplantıya çağırdı.

Brezilya hükümeti acil toplanıyor

Ülkenin 80'den fazla kentinde dün sokaklara dökülenlerin sayısının 1 milyonu bulduğu belirtildi.

Sao Poulo'da yolun eylem nedeniyle kapatılmasına öfkelendiği anlaşılan bir sürücünün aracını göstericilerin arasına sürmesi sonucu ise 1 kişi hayatını kaybetti.

Çeşitli kentlerde süren barışçı gösteriler sırasında, zaman zaman polis ve eylemciler arasında çatışma çıktığı, polisin kalabalığa biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ettiği bildirildi. Rio de Janeiro'da kimi göstericilerin, biber gazından kaçarak civardaki otel ve barlara sığınmak durumunda kaldığı olaylar sırasında ilk belirlemelere göre 40 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Başkent Brasilia'da ise polisin, yüzlerce göstericiyi Dışişleri Bakanlığı binasından uzaklaştırmaya çalıştığı, diğer kamu binalarına yönelen göstericilerin dağıtılması amacıyla polisin burada da biber gazı ve plastik mermiye başvurduğu belirtildi.

Olayların büyümesi üzerine bakanlarını acilen toplantıya çağıran Devlet Başkanı Rousseff, olaylara ilişkin ilk ve tek açıklamasında, "halka kulak verilmesi gerektiğine" işaret ederek, gösterilerin "ülkenin demokratik gücünün kanıtı olduğunu" söylemişti.

Bu tür kitlesel gösterilere alışık olmayan Brezilya'da halk, geçen hafta toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etmek amacıyla eylem başlatmıştı. Küçük çaplı gösteriler daha sonra büyüyerek tüm ülkeye yayılmıştı.

Ülkedeki bazı yerel yönetimler metro ve otobüs bileti zammı konusunda geri adım atmış ancak halkın zam protestosunun ötesine geçen tepkisi, polisin göstericilere sert müdahalesi ve basının olayları yansıtma biçiminin de etkisiyle daha da büyümüştü.

Brezilya halkı, kamu hizmetlerine aktarılması gereken paranın, gelecek yıl Brezilya'nın ev sahipliği yapacağı Dünya Kupası'yla ilintili projelere harcanmasından da yakınıyor.

Bu nedenle hükümet, Dünya Kupası karşılaşmalarının yapılacağı kentlerde gösterilerin daha yoğun olmasını hesaba katarak, bu bölgelere Ulusal Kamu Güvenlik Gücü (FNSP) sevk edilmesine karar vermişti. Brezilya'daki kamu güvenlik güçlerine destek vermek amacıyla 2004 yılında oluşturulan ve Adalet Bakanlığı tarafından koordine edilen FNSP, toplumsal huzursuzlukların ve sıradışı durumların baş gösterdiği durumlarda devreye giriyor.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!