Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Brezilya'da eylemlere bir milyon kişi katıldı

Brezilya'nın 100 kadar kentinde düzenlenen hükümet karşıtı protesto gösterilerine bir milyondan fazla kişinin katıldığı belirtiliyor.

Brezilya'da eylemlere bir milyon kişi katıldı

Birçok yerde şiddet olaylarının yaşandığı ve Sao Paolo'da bir kişinin aracını barikata sürmesi üzerine 18 yaşındaki bir kişinin öldüğü bildiriliyor.

Ülkedeki gösteriler toplu taşıma ücretleri zammını ve 2014 Dünya Kupası için yapılan harcamaları protesto amaçlı başlamış ancak hükümet karşıtı gösterilere evrilmişti.

GÖSTERİLERDEN KARELER

Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff gösteriler nedeniyle, Japonya'ya yapacağı ziyareti iptal etmek zorunda kaldı.

Sao Paulo'daki BBC muhabiri Gary Duffy, bunun durumun ciddiyetine dair bir işaret olduğunu söyledi.

Rousseff, Cuma günü bakanlar kurulunu toplayarak ülkede yaşanan krizi görüşecek.

DEVLET BAŞKANI SOKAĞA DESTEK VERDİ

Rio de Janeiro'da çevik kuvvet polisinin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale ettiği belirtiliyor.

Televizyonlarda yayınlanan görüntülerde, birçok esnafın dükkânlarını korumak için vitrinlerini tahta plakalarla kapladığı ancak buna rağmen yağmacılık olaylarının devam ettiği görülüyor.

Protestolar 2 Haziran'da Sao Paulo'da otobüs ücretlerine yapılan zamla başladı. Bilet fiyatı 3 realden 3,20 reale çıkarılmıştı. Yetkililer bu zammın enflasyon oranının altında olduğunu söylüyor.

Protestoları tetikleyen toplu taşım ücreti zammının iptal edilmesi eylemleri dindirmiyor.

Eylemlerin ülkede son 20 yıldır görülen en büyük protesto dalgası olduğu belirtiliyor.

Brezilya 21 yıl diktatörlük altında yönetildikten sonra 1985 yılında demokrasiye geçmişti. 1992 yılında, Cumhurbaşkanı Fernando Collor de Mello'nun yargılanması talebiyle büyük protesto gösterileri düzenlemişti.

Brezilya'nın en büyük kenti olan Sao Paulo'da protestoları kızıştıran bir diğer unsur da, polisin daha önceki, özellikle de geçen Perşembe günkü protesto eylemleri sırasında uyguladığı taktiğe duyulan tepki oldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!