Brexit krizi devam ediyor

İngiliz hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının iktidardaki Muhafazakar Parti'de isyana yol açmasının ardından oylamanın ertelendiğini açıkladı.

Brexit krizi devam ediyor

Hükümet yetkilisi Mark Spencer, parlamentoda yaptığı konuşmada,  tasarıyı 3 Haziran'da yayınlamayı ve 7 Haziran'da da oylamaya sunmayı  planladıklarını ifade ederek, ancak bu konuda bir anlaşmaya varamadıklarını, yeni  tarihe ilişkin daha sonra bilgilendirmede bulunacaklarını söyledi.

Muhalefetten Valerie Vaz ise oylamanın ertelenmesine ilişkin olarak  Başbakan Theresa May'in istifa baskısı altında olduğuna atıfta bulunarak,  "Başbakan bir kez daha siyasi geleceğini ulusal çıkarların önüne koydu."  değerlendirmesinde bulundu.

May, dördüncü kez parlamentoya sunacağı Brexit anlaşmasına ilişkin  yeni yasa tasarısının neler içereceği konusunda 21 Mayıs'ta açıklama yapmıştı.  Yasa tasarısında, parlamenterlerin, tedbir maddesi, Gümrük Birliği, ticaret  anlaşması, işçi hakları ve çevrenin korunması konularındaki endişelerinin  giderilmesine odaklanan May, ayrıca ikinci bir referanduma da gidilebileceğini  söylemişti.

Ancak May'in Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirebilmek için  verdiği yeni tavizler partisinde isyana yol açmıştı. İngiliz basını, hükümetinin  parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'ndan sorumlu bakanı Andrea Leadsom'ın  istifasının ardından, May''n de yarın istifa edebileceğini öne sürmüştü.

İngiltere 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit'i, parlamentodan  anlaşmaya onay çıkmadığı için önce 12 Nisan'a daha sonra da 31 Ekim'e ertelemek  zorunda kalmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!