Bozdağ'dan imam hatip açılımı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, imam hatip liselerinin Türkiye'ye çok şey kattığını söyledi. Bozdağ, "Buna tarih şahittir. Türkiyemizin bugüne kadar olan geçmişi buna tanıktır. İmam hatip liseleri aslında milletin okullarıdır." dedi.

Bozdağ'dan imam hatip açılımı

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde '100. Yılında İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu' düzenlendi. Sempozyuma; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman ile çok sayıda imam hatip liseli öğrenciler ve imam hatip mensupları katıldı.

Programda konuşan Bekir Bozdağ, "Bizim bu konuya doğru bakmamız lazım. İmam hatip nesli bu ülkeye ne kazandırdı? Hangi ihtiyaçtan doğdu? ve var olduğu süreçler içerisinde neler yaptığını bunları hepimizin objektif bir değerlendirmeye tabi tutarsak göreceğiz ki bu nesil bu millete ve devlete çok şey kattı, hiçbir şey kaybettirmedi. Hep artılarıyla önde oldu. Buna tarih şahittir. Türkiyemizin bugüne kadar olan geçmişi buna tanıktır. Ama imam hatip liseleri aslında milletin okullarıdır. Çünkü bu okulları kuranlar bizzat millettir. Devlet olarak pek çok okul yapıyoruz bütçeden. İmam hatip liselerinin binalarına bugüne kadar imam hatip liselerine ne kadar bütçeden ayrılmıştır diye bakarsak herhalde devede kulak tabiri fazla olur gibi. Bu okulların bütçesi insanların gönül hazinelerinden verdiklerinden olmuştur. İhlas ve samimiyet üzerine bu okulların sıvası atılmıştır. Parası olan parasını vermiş. Parası olan da olmayan da bu okulların inşaatlarında çalışmayı bir ibadet kabul etmiştir. Milletin devletine emanet ettiği okullardır." ifadelerini kullandı.

"Her milletin değerleri vardır." diyen Kadir Topbaş da, "Bizim de bin yıllık tarihimiz var. Bu tarihte bizim kültürel. Manevi değerlerimiz, inanç dünyamız ve kendi milletimizin öz değerleriyle bütünleşen bir millet olarak bugün Türkiye Cumhuriyeti var. Bir insanı alıp istediğiniz gibi yönlendirip yetiştirebilirsiniz ama bir toplumu farklılaştıramazsınız. Ne kadar yok etmeye çalışsanız başaramazsınız. İmam hatiplerin de bu çerçevede 100 yıl öncesinden başlayan bu yürüyüşünü görmekteyiz. Yönetimlerin baskısına rağmen, halkın desteğiyle gücünü yeniden ortaya çıkartan bir eğitim yönetimi olarak ortaya çıkmıştı. İmam hatipleri kuran millet bunu bir umut olarak gördü. Dişinden tırnağından artırarak bu müesseseleri ihya etmeye çalıştılar." diye konuştu.

Sempozyum düzenleme kurulu adına ise Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal konuştu. Öcal, imam hatip liselerinin açılma ve bazı engellerle kapatılma sürecini anlattı.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da şunları söyledi: "Onlar imam hatiplere dokunarak imam hatipleri kapatacaklarını düşündüler. Ama bir şey hesaba katmadılar, Allah'ın hesabını ve bu milleti hesaba katmadan bu kapıları kapatmaya çalıştılar. Ama Allah öyle kapılar açtı ki bir olan imam hatiplerin sayısı bin oldu."

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!