Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bozcaada Şarap Festivali iptal...

Bozcaada'da bu yıl 9. kez yapılacak olan Şarap Tadım Günleri, yeni alkol düzenlemesiyle tarih oldu. Belediye, kaymakamlık ve işletmeler 500 bin liraya varan cezaların yarattığı endişe nedeniyle etkinliği iptal etti.

Bozcaada Şarap Festivali iptal...

Bozcaada Şarap Tadım Günleri, ileride ulusal veya uluslararası festival olarak sürdürülecek.

Çanakkale 'nin Bozcaada ilçesinde belediye koordinasyonunda 8 yıldır düzenlenen Şarap Tadım Günleri, yeni alkol düzenlemesi nedeniyle bu yıl yapılamayacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'ün yeni alkol düzenlemesi ile ilgili yasayı onaylamasının ardından Belediye ve Kaymakamlık yetkilileri ile şarap işletmecileri oturup bir karar verdi.

Şarap işletmecileri, yeni yasanın 500 bin liraya kadar idari para cezasını öngörmesi nedeniyle büyük bir endişe yaşadı ve bu şartlarda Şarap Tadım Günleri'nin yapılmasını istemedi.

Şarap işletmecileri riske girmek istemeyince Belediye Başkanlığı da daha önceden web sitesinde yayımladığı 28-29-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak Şarap Tadım Günleri duyurusunu kaldırdı.

Bozcaada Belediye Başkanı DP'li Mustafa Mutay, Şarap Tadım Günleri'ni düzenlemekten yana olduklarını, ancak yasanın şarap işletmecilerinin kafasını karıştırması nedeniyle iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Yeni alkol düzenlemesinin ulusal ve uluslararası sektörel fuarlara açık kapı bıraktığını belirten Mutay, "Şarap Tadım Günleri'ni, gelecek yıldan itibaren ulusal veya uluslararası bir festival boyutu kazandırarak yeniden yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Adayı dünyaya tanıtıyordu

Şarap Tadım Günleri kapsamında, Bozcaada'daki bağlarda yetiştirilen üzümlerle adadaki şarap fabrikalarında üretilen çok özel şaraplar, yerli ve yabancı çok sayıda konuğun damak tadına sunularak dünyaya tanıtılıyor.

Her gün farklı bir şarap fabrikasının ev sahipliği yaptığı tadım günleri, müzik dinletileri ve mini konserlerle desteklenerek önemli bir kültürel etkinlik olmayı başarırken Bozcaada'nın şarabıyla dünyaya tanıtılmasına büyük katkı sunuyordu.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!