Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Borsa İstanbul' start veriyor

İMKB, 4 Nisan'da Çırağan'da vereceği gala yemeği sonrasında adını 'Borsa İstanbul' olarak değiştiriyor.

'Borsa İstanbul' start veriyor

Dünya'da yer alan habere göre İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın 'Borsa İstanbul'a dönüşmesi 4 Nisan'da tamamlanıyor. Bu tarihten itibaren İMKB'nin adı 'Borsa İstanbul' olarak değişiyor.


4 Nisan'da Çırağan Sarayı'nda gala yemeği yaparak yeni borsaya start veren İMKB'nin gala davetiyesi de dikkat çekici. Söz konusu davetiyede şöyle deniliyor:
"Dünyanın ilk borsası bu topraklarda kuruldu. Bu borsa Kütahya Çavdarhisar'da bulunuyor. O tarihte fiyatlar büyük taşlar üzerine yazılıyor ve düzenli olarak alım satım işlemleri yapılıyordu. Bu topraklarda sadece borsa değil ticaret de gelişti. Lidyalılar altın para bastılar ve ilk türev piyasasını işletmeye başladılar. Kısa sürede de Akdeniz bölgesi finans merkezi haline geldi. Ticaretin ana arterleri İpek Yolu ve Baharat Yolu oldu. Bu yol ise İstanbul ile kesişti ve Doğunun zenginlikleri iki kıtanın birleştiği bu şehirden Batıya aktı. Dünyanın ilk alışveriş merkezi Kapalıçarşı ise 15. yüzyılda yapıldı. Böylece tüccarların bir araya geldiği 'kapalı bir alışveriş merkezi' konseptine ilk kez hayat verilmiş oldu.

Türünün tek örneği olan bu pazarda, tekstil, baharat, mücevherat ve süs eşyaları satılmaya başlandı. 19. yüzyılda da Galata, Osmanlı İmparatorluğu'nun finans merkezi olarak yükselmeye başladı ve Dersaadet Tahvilat Borsası ülkenin finans kalbi haline geldi. Ve şimdi Borsa İstanbul, Türkiye'nin büyük potansiyeli ile birlikte yeni, efektif, dinamik ve etkin bir borsa olarak yükselmeye başlıyor. Dersaadet Borsası'nın kurulmasının üzerinden geçen 140 yıl sonra İMKB, İstanbul Altın Borsası ve Türev Borsası 'Borsa İstanbul' adı altında güçlerini birleştiriyor."

Öte yandan, yasal işlemlerin 4 Nisan'a yetişip yetişmeyeceği henüz belli değil. Sermaye Piyasası Kanunu'nun Meclis'ten geçmesi sonrasında Borsa İstanbul'un ana sözleşmesi yazılmaya başlandı. Bu sözleşmenin önümüzdeki günlerde onaylanması bekleniyor. Daha sonra ise Borsa İstanbul, İAB ve VOB ile birleşecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!