Boris Johnson 'mahalle baskısına' direniş gösteriyor

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı'nın burkalı-peçeli kadınlar için 'posta kutusu, banka soyguncusu' gibi benzetmelerde bulunmasının ardından özür dilemesi için yapılan çağrılara Başbakan Theresa May de destek verdi. Şimdilik Johnson,'ifade özgürlüğüne sahip çıkmak, gericilerle aşırılıkçılara teslim olmamak' adına özür dilemeyi reddediyor.

Boris Johnson 'mahalle baskısına' direniş gösteriyor

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, burkalı kadınların etrafta posta kutusu gibi dolaşmasının gülünç olduğu, peçe takıp banka soyguncusu gibi çıkagelenlerden yüzlerini açmalarının talep edilebileceğine dair sözlerinin ardından eleştirilerin hedefinde.

Johnson'ın üyesi bulunduğu Muhafazakar Parti tarafından eleştirilmediği ve cezalandırılmadığına dair Müslümanların yanısıra anamuhalefetteki İşçi Partisi'nin de sesini yükseltmesi üzerine iktidardan ilk kınamalar geldi.

İngiltere'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, Johnson'ın sözlerinin belli bir dereceye kadar incitici olduğunu ileri sürdü. Bir tweet atarak Burt'le hemfikir olduğunu duyuran Muhafazakar Parti Genel Sekreteri Brandon Lewis, Johnson'dan özür dilemesini talep etti.

Özür taleplerine destek açıklayan Başbakan Theresa May de eski dışişleri bakanının sözlerinin alenen Müslümanları gücendirdiğini savundu.

2010-14 arasında kabinede görev alarak İngiltere'nin ilk Müslüman kadın bakanı olan Lady Sayeeda Warsi, partiye, Johnson'ın özür dilememesi halinde cezalandırılması çağrısı yaptı.

Şimdilik Johnson, Danimarka'nın kamusal alanda peçe yasağını eleştirmek için Daily Telegraph gazetesinde yayımladığı makaledeki ifadeleri hakkında özür dilemeye yanaşmıyor.

Eski bakanın görüşlerini kendisine yakın bir kaynak, medyaya şöyle aktardı:

''Bu görüşleri nedeniyle Johnson'a saldırılması çok saçma. Netameli konuları tartışmaktan vazgeçme tuzağına düşersek, liberal değerlerimiz için sesimizi çıkarmaktan vazgeçersek meydanı gericilerle aşırılıkçılara bırakırız.''

Muhafazakar Müslüman Forumu'nun kurucusu Lord Mohamed Sheikh ise Johnson'ın 'asıl amacının Muhafazakar Parti liderliği olduğu ve Müslümanları atlama tahtası olarak kullandığı' yorumunu yaptı. Sheikh, Johnson'ın 'çok çok kötü, çok çok tuhaf bir espri anlayışı' olduğunu da sözlerine ekledi.

Mayıs 2016'da İngiliz The Spectator dergisinin 'Erdoğan'a hakaret şiiri yarışmasının' galibi ilan edilen Boris Johnson, Eylül 2016'da dışişleri bakanı sıfatıyla Türkiye'yi ziyaret edip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişti.

Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torununun oğlu olan, 2008-2016'da Londra belediye başkanlığı yapmasıyla da tanınan Boris Johnson, 2016 Brexit referandumu sürecinde AB'den çıkış kampanyasının başını çeken iki isimden biriydi ve ülkenin göçmen/sığınmacı akınına uğrayacağı, Türkiye'nin tez zamanda AB üyesi olması sonucu Türklerin adayı istila edeceğini öne sürmüştü.

Bu ve benzeri yalanların da etkisiyle referandumdan Brexit çıkması sonucu Başbakan Theresa May'in kabinesinde Temmuz 2016'dan itibaren Dışişleri Bakanlığını üstlenen Johnson, geçen ay May'in Brexit planının yeterince sert olmadığı iddiasıyla görevinden istifa etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!