BÖLGE İDARE MAHKEMESİ BURSA İÇİN NİMET

Bölge İstinaf Mahkemesi Baş Savcısı Sait Gürlek, Bölge İdare Mahkemesi'nin Bursa için önemli olduğunu söyledi.

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ BURSA İÇİN NİMET

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Refik Özen ve Seçim İşleri Başkanı Av. Özgür Çelebi, İstinaf Bölge Baş Savcılığı görevine atanan Sait Gürlek'i makamında ziyaret etti. Bölge İstinaf Mahkemesi Baş Savcılığı'na atanan Sait Gürlek'e yeni görevinde başarılar dileyen Özen, "Bölge İdare Mahkemeleri'nin Bursa'da kurulması şehrimiz için önemli bir artı olmuştur. Her ne kadar yeni adliye binasının yapılmasına karşı çıkanlar olsa da. İnşaatın tamamlanmasının ardından şimdiki binanın bölge idare mahkemelerinin kullanımına tahsis edilmesi, binanın atıl kalacağına yönelik eleştirileri de boşa çıkartacaktır" diye konuştu.
Bölge İstinaf Mahkemeleri oluşturulmasının ilk kez Bursa'da denendiğini hatırlatan Gürlek, "Altı ili kapsayan Bölge İdare Mahkemesi'nin Bursa'da hayata geçirilmesi şehrimiz için büyük bir nimet. Bursa, adeta bir Yargıtay kazanmıştır diyebiliriz. Şimdiki adliye binasının 6 ili kapsayan bölge idare mahkemesi olarak işlevselleştirilmesi bu bölgedeki ticari hayatın olumsuz olarak etkilenmesinin de önüne geçecektir. Yargılamadaki kalitenin birinci derecedeki mahkemelerin fiziki ve sosyal şartlarını sağlamlaştırmaktan geçtiği kanaatindeyim. İlk kademe yargılaması kuvvetli bir yargı sisteminde üst mahkemelerin iş yükü de azalacaktır. Bir kararı onamak o kararı bozmaktan çok daha kolaydır. Bu açıdan baktığımızda yeni adliye binası ilk kademe yargılamamızın kalitesini arttıracaktır" şeklinde konuştu.
Yeni adliye binası projesi hakkında Başkan Özen ve Başkan Yardımcısı AV. Özgür Çelebi'ye bilgi veren Gürlek, yeni binanın 35 bin metrekare alan üzerine 9 katlı olarak kurulacağını, zemin üzerinde 7 kat ve zemin altında 2 kat olarak planlanan adliye binasının toplam 150 bin metrekare alanı kapsayacağını anlattı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!