Boğazda yüzme şenliği

Dünyada iki kıta arasında yapılan tek etkinlik olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı bugün 30. kez start aldı.

Boğazda yüzme şenliği

55 farklı ülkeden 2 bin 400 sporcu, saat 10.00'da İstanbul Boğazı'na atladı ve Kanlıca'dan Kuruçeşme'ye kadar 6,5 kilometrelik parkuru yüzerek tamamlamaya çalıştı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Samsung işbirliğiyle düzenlenen ve dünyada iki kıta arasında yapılan tek yüzme yarışı olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 30 'uncu yılında rekor bir katılımla İstanbul Boğazı'nda gerçekleşti. Büyük yarış öncesi boğazda 2 gemi, sporcuları bir kıtadan diğerine taşındı. Yarışa olan yoğun ilgi nedeniyle, bu yıl ilk defa 2 farklı sporcu gemisi görev aldı.

4 BİN 300 BAŞVURU

Başvuruların her geçen yıl arttığı yarış ayrıca bambaşka bir rekora da ev sahipliği yaptı. 14 yaşından 89 yaşına kadar yaklaşık 4 bin 300 kişinin başvuru yaptığı yarışın elemeleri, yoğunluk nedeniyle Türkiye'nin 5 farklı bölgesinde; İstanbul, İzmir, Adana, Ankara ve Trabzon 'da gerçekleştirilmişti. Ve elemeler sonunda bin 200 kişi, dev yarışa katılma hakkı kazandı.

RUSLARDAN BÜYÜK İLGİ

Yurt dışından katılacak sporculara ise bin 200 kişilik kota konulurken yabancı yüzücülerin kontenjanlarını doldurması ise sadece 27 dakika sürdü. En büyük ilgiyi Rusya gösterirken Ukrayna, İngiltere ve ABD, onu takip etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!