Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BofA, Türk bankaları için ne dedi?

Bank Of America Merrill Lynch, Merkez Bankası kararı sonrası Türk bankacılık sektörü hisse senetleri için yatırım tavsiyeleri ve fiyat hedeflerini güncelledi.

BofA, Türk bankaları için ne dedi?

Uluslararası yatırım kuruluşu Bank Of America Merrill Lynch tarafından hazırlanan raporda Türkiye'de perakende bankacılığın şirket bankacılığına tercih edildiği belirtildi.


Bank Of America Merrill Lynch, Merkez Bankası politikalarının bankaların karlılığı için destekleyici olduğu görüşünü paylaştı.

TCMB'nin hedefleri arasında ekonomideki hızlı kredi penetrasyonunu engellemek olduğunu bildiren kurum,  kredi büyümesinin yüzde 20'nin üzerine çıkmadığı sürece Merkez Bankası ve BDDK'nın sektör büyümesinin önünü kesmeyeceğini bildirdi.

Son haftalarda mevduta faizlerinin yüzde 6,5 seviyesine indiğini kaydeden kurum, kredi-mevduat spreadinin 2012 sonundan bu yana genişlemesini sürdürdüğünü, perakende bankacılığında spreadlerin 2013 yılının ilk haftasından beri 40 baz puan genişlediği dile getirildi.

Kredi faizlerinde 40-60 baz puanlık düşüş öngörüsüne rağmen, Türk bankalarının 2013 yılında güçlü net faiz marjı kaydetmeleri için yeri olduğu ifade edildi.

Kuruluşun raporunda Türkiye bankacılık sektöründe Al tavsiyesi verilen şirketlerin Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası olduğu belirtildi. Bankalar için yatırım tavsiyelerinde güncellemeye gidildi.

Rapora göre için fiyat hedefi Akbank hisseleri için 9.9 TL'den 10.4 TL'ye, Garanti Bankası için 10.7 TL'den 11.1 TL'ye, İş Bankası için 7.6 TL'den 8.2 TL'ye, Yapı Kredi için 6.2 TL'den 6.5 TL'ye Halkbank için 19.7 TL'den 22.0 TL'ye,Vakıfbank için de 4.6 TL'den 5.4 TL'ye çıkarıldı.

Şirketin Akbank ve Halbank tavsiyeleri Nötr, Vakıfbank tavsiyesi ise 'piyasanın altında performans' seviyesinde bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!