Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Böbreğini geri istiyor

Kredi kartı borçları yüzünden 50 bin TL karşılığında böbreğini satan 36 yaşındaki Coşkun Çelik, dolandırıldığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Böbreğini bağış usulünden prosedüre uygun olarak Antalya'da özel bir hastanede yapılan operasyon ile sattığını açıklayan Çelik, 'Borçlar faiz yemeye devam ediyor. Böbrek de gitti, parayı da alamadık. Sağlığımdan da oldum. O zaman böbreğimi geri versinler" dedi.

Böbreğini geri istiyor

Uşak'da geçtiğimiz yıl Nisan ayında gerçekleşen sağlık üzerindeki dolandırıcılık olayının mağduriyetliğini yaşayan Coşkun Çelik 1 yıldır hayatını yarım insan olarak sürdürdüğünü söyledi. Biriken borçlarını ödemek ve ardından rahat bir yaşam sürdürmek için çareyi tek böbreğini satmak da bulduğunu söyleyen 37 yaşındaki Çelik, hayatının kabusa dönüşmesine sebep olarak gördüğü isimleri yargıya taşıdı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Çelik'in ifadesinde iş arkadaşı A. R. B.'nin kendisini Kronik Böbrek Hastaları Derneği Başkanı Fatih Türkoğlu ile tanıştırdığı Türkoğlu'nun da bağış adı altında satış işlemlerinde alıcı H. H. K. ile irtibata geçtiğine yönelik iddialar yer alıyor.Yaşadıklarının ardından İzmir'e gelen ve burada hayata tutunmaya çalışan Çelik başından geçenleri şu sözler ile anlattı: "Bankaya olan kredi kartları borçlarım yüzünden böbreğimi zorunda kaldım.

2011 yılında A. R. B.isimli bir şahısın yanında çalışıyordum, Uşak'ta onun vasıtası ile Kronik Böbrek Hastaları Derneği Başkanı Fatih Türkoğlu ile tanıştım. O da beni H. H. K. ile tanıştırırdı. 50 bin TL'den pazarlığımızı yaptık. İki gün sonra da Antalya'ya doku testine gittik, uyumlu çıktı. 15 gün sonra etik kurulundan da aile dostu sıfatı ile geçtik. Uşak'ta 2. Noter'den de resmi anlamda bağış yapıldığına dair kanıtlandı. Ertesi gün de ameliyata girdik. Başarı ile operasyon sonuçlandı. Operasyonun ardından Uşak'a geri döndüm. Birkaç sefer H. H. K.'ya telefon ettim. Ama beni oyaladı. Fatih Bey ile operasyondan sonra görüştük. Benden derneğe 600 TL bağış yapmamı istedi. Ama ben de de para olmadığı için bağış yapamadım. Bu yüzden satmak zorunda kaldım. O dönem 'Her şey Uşak İçin Derneği'nde pazarlığımızı yaptık."

'SAĞLIĞIMDAN DA OLDUM BORÇLARIMDAN DA KURTULAMADAM'


Bağış usulünden satış amaçlı yapılan işlemleri resmi anlamda belgeleyemediğini ancak yapılanlara karşı sessiz kalmamak içi suç duyurusunda bulunduğunu aktaran Çelik; "Benim yaptığım da doğru değildi belki ama çarem yoktu. Artık ağır işlerde de çalışamıyorum. Borçlar faiz yemeye devam ediyor. Böbrek de gitti, parayı da alamadık. O zaman böbreğimi geri versinler. Beni böyle yarım insan olarak bıraktılar. Sağlığımdan da oldum. Borçlarla ortada kaldım. Zaten Fatih Türkoğlu'nun daha önceden böbrek alım satımlarında aracı olduğunu verici ve alıcı arasında bağlantı sağladığını duymuştum. Bizim aramızda yapılan satış işlemini kanıtlayamıyorum. Ama savcılığa gittim, suç duyurusunda bulundum. Böyle olacağını tahmin etmiyordum. Parayı alınca borçlarımı öder, başımı sokacak bir eve geçerim diye düşünüyordum ama.Hepsi yalan oldu" diye konuştu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılan olayda, Kronik Böbrek Hastaları Derneği Başkanı Fatih Türkoğlu iddiaları kabul etmezken, H.H.K.'nın kardeşi M.K.,; "Coşkun Çelik'in babası ile babam eski bir dosttur. Coşkun Çelik gönüllü olarak bağış yaptı. Ortada para pul yok.Herşey resmi" açıklamasında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!