Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"BOBDER basın ödülleri" sahiplerini buldu

Bu yıl dördüncüsü verilen, "BOBDER basın ödülleri" sahiplerini buldu. Yaptığı haberlerle organ bağışına dikkat çeken Bursada Bugün'e plaket verildi.

''BOBDER basın ödülleri'' sahiplerini buldu

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Kronik böbrek yetmezliği hastalarının arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak maksadıyla kurulan Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (BOBDER) Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlediği programa birçok hastanenin organ koordinatörü, organ nakli olup kurtulan hasta ve hasta yakınlarıyla basın mensupları katıldı.

Dernek, organ bağışı ve nakillerine katkısı olan kurum ve kişilere plaket taktim etti. Törende  yaptığı haberlerle bağışa destek olan Bursada Bugün'e de ödül verildi.

Plaketi Bursada Bugün adına Mehmet Ali Ekmekçi aldı.

Etkinlikle ilgili Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Oktay, "Tüm Güney Marmara'da bağış açısından çok önemli bir etkinlik. Yıllardır yapılan bu emeklerin sonucu da, organ bağışında Günay Marmara, Avrupa ortalamasını tutturmuş durumda. Hastalar için çok büyük bir avantaj. Tüm Türkiye'de böbrek nakli, canlı verici olarak yapılıyor. Yani 100 kişiden 72'si canlı vericiden nakil oluyor. Güney Marmara'da ise bu durum tam tersi. Örneğin 2018'de 297 tane böbrek nakli gerçekleştirildi. 4 tane merkez var bu bölgede. Yüzde 60'ı ölüden alınan böbreklerdi. Organ bağışı açısından bu son derece yüz güldürücü" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!