Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BM Suriye'deki insani durumu görüşüyor

Türkiye, ABD ve Katar'ın çağrısı üzerine, BM İnsan Hakları Konseyi'nde Suriye'de kötüleşmekte olan insani durum ve Kusayr'daki katliamların ele alındığı acil oturum yapılıyor.

BM Suriye'deki insani durumu görüşüyor

Toplantıda konuşan Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp, Suriye rejiminin yabancı güçlerle birlikte kendi halkına saldırdığını belirterek, "Biz, uluslararası toplumu, Suriye halkının koruma ve yardım talebini duymaya çağırıyoruz" dedi.

Demiralp,  BM İnsan Hakları Konseyi Yüksek Komiseri Navi Pllay'ın 10 Mayıs'ta yaptığı konuşmada, Kusayr'daki insanları bekleyen trajedi konusunda uyarıda bulunduğunu anımsattı. "Maalesef bu erken uyarı çağrısı duyulmadı" diyen Demiralp, 26 Mayıs'ta daBM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kusayr'da ortaya çıkmaya başlayan trajedinin boyutlarını hatırlattığını ve çatışmanın sınırlar boyunca yayılmasının önüne geçilmesinin önemini vurguladığını kaydetti.

Demiralp, "Bugün Türkiye, Katar ve ABD ile birlikte, bu insan eliyle oluşturulmuş felaketi İnsan Hakları Konseyi'nin önüne getirmeyi görev hissetmiştir" dedi.

Kusayr'in tümüyle kuşatma altında olduğuna işaret eden Demiralp, "Acil, çünkü insanlar su ve elektrikten yoksun biçimde tutsaklar. Acil, çünkü Suriye rejiminin ağır silahları ve balistik füzeleri saklanmaya ve kaçmaya çalışanları hedefliyor. Raporlara göre gökyüzünden insanların üzerine dakikada 40 bomba atılıyor" şeklinde konuştu.

Suriye rejiminin Suriye halkını bölmek için mezhepsel bir savaş ve açık bir şekilde etnik temizlik politikası yürüttüğünü vurgulayan Demiralp, şunları kaydetti:

"Onların yabancı suç ortakları da aynı şekilde insan onurunu ve hayatını hiçe sayarak, Suriye rejimine bu modern tarihin kara sayfasını yazmakta yardımcı oluyorlar. Suriye rejimi yabancı güçlerle birlikte kendi halkına saldırıyor. Bugün, rejimi ve Suriye halkına uyguladığı terör kampanyasında ona yardımcı olan herkesi bu açık ihlallere son vermeye çağırıyoruz. Biz, uluslararası toplumu, Suriye halkının koruma ve yardım talebini duymaya çağırıyoruz."  

BM İnsan Hakları Konseyi'nde, konuşmaların ardından Suriye'deki insani durum konusunda bir kararın kabul edilmesi bekleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!