BM'den Türkiye ile Rusya açıklaması!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Türkiye ile Rusya'nın İdlib'de silahtan arındırılmış bölge oluşturma konusunda mutabakata varmasını memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

BM'den Türkiye ile Rusya açıklaması!

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, "BM Genel  Sekreteri Guterres, 17 Eylül'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Rusya Başkanı Vladimir Putin arasında İdlib'de silahtan arındırılmış bir tampon  bölge kurulması konusunda mutabakata varılmasını memnuniyetle karşılıyor."  ifadesine yer verildi.

Varılan mutabakatın bölgedeki büyük çaptaki askeri operasyonu tersine  çevirmesi ve milyonlarca sivilin içini rahatlatması gerektiğine işaret edilen  açıklamada, "GuterresSuriye'deki tüm taraflara söz konusu mutabakatın  uygulanmasına destek vermesi, tüm bölgelere insani yardımın engelsiz ve güvenli  şekilde ulaştırılması çağrısı yapıyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Guterres'in Suriye'deki çatışmanın temelindeki nedenlerin  incelenmesi için hızlıca harekete geçilmesi ve en nihayetinde BM Güvenlik  Konseyi'nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasının  gerekliliğini vurguladığı aktarıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!