BM'den Suriye uyarısı: Ağır sivil kayıpları...

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'nin kuzeyinde İdlib, Hama ve Halep'te devam eden çatışmar nedeniyle hafta sonu çoğu çocuk en az 134 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

BM'den Suriye uyarısı: Ağır sivil kayıpları...

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde,  Suriye'nin kuzeybatısında süren çatışmalarda  ''ağır sivil kayıpları'' olduğuna  dikkati çekti.

Dün İdlib'in kuzeyindeki Sarmada bölgesinde sivillerin de yaşadığı bir  binada mühimmat deposunda meydana gelen patlamada 17'si çocuk, en az 59 kişinin  hayatını kaybettiğini belirten Haq, BM Çocuklara Yardım Fonu'nun da (UNICEF) son  36 saatte İdlib ve Halep'in kuzeyinde 28 çocuğun hayatını kaybettiğini  bildirdiğini ifade etti.

Suriye'nin kuzeyinde İdlib, Hama ve Halep'te devam eden çatışmar  nedeniyle hafta sonu çoğu çocuk en az 134 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen  Haq, çocuklara ve kadınlara yardım sağlayan UNICEF destekli üç sağlık merkezinin  de hedef alındığını ve ikisinin kullanılamaz hale geldiğini kaydetti.

Haq, tüm taraflara sivilleri okul ve hastaneleri hedef almama ve  uluslararası insani hukuka uyarak güvenli, sürdürülebilir ve engelsiz insani  erişime izin vermesi çağrısı yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!