Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BM'den Hizbullah uyarısı

BM Genel Sekreteri Ban, Hizbullah'ın Suriye2de olmasının endişe verici olduğunu, çatışmaların Lübnan'a taşımaması gerektiğini söyledi

BM'den Hizbullah uyarısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, özellikle Kusayr kenti yakınlarında son günlerde artan çatışmalardan ve can kayıplardan duyduğu endişeyi bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, çatışmalarda sivillerin korunmasının öncelik arz ettiğini vurgulayan Ban, bütün tarafları uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymaya çağırdı.

Suriye'deki çatışmalara Hizbullah'ın da artan bir şekilde katılımından ve savaşın Lübnan'a sıçramasından duyduğu endişeyi dile getiren Ban,  "Bölgedeki tüm tarafların gerilimi azaltma sorumluluğu ile hareket etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Suriye'de iki tarafa da ülke dışından silah ve savaşçı transfer edilmesinin karşısında olduğunu kaydeden Ban, tüm taraflardan Suriye'nin ve bölgedeki ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı göstermelerini istedi.

Suriye sorununa çözüm için uluslararası konferans hazırlıklarının sürdüğünü de vurgulayan Ban, bu süreçte bütün ülke, organizasyon ve gruplara Suriye içindeki şiddeti desteklemeyi durdurmalarını ve nüfuzlarını siyasi çözüm bulunması amacıyla kullanmaları çağrısı yaptı.

Ban, çatışmaların Suriye sınırları dışına taşmasının engellenmesinin önemini vurgulayarak, Lübnanlı liderlerden ve taraflardan ülkelerini çatışmanın dışında tutmalarını istedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!