BM'den acil çağrı!

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, İsrail'in Filistinlilere yaptığı katliama yönelik uluslararası bağımsız ve tarafsız soruşturma çağrısında bulundu.

BM'den acil çağrı!

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri  Zeyd Raad El Hüseyin, İsrail'inGazze sınırında Filistinlilere yaptığı katliama  yönelik uluslararası bağımsız ve tarafsız soruşturma çağrısında bulunarak,  katliamın sorumlularının hesap vermek zorunda olduğunu vurguladı. 

BM İnsan Hakları Konseyinin, işgal altındaki Filistin topraklarında  kötüleşen insan hakları durumuna ilişkin özel oturumunda konuşan Hüseyin,  "Gazze'de yaşayan 1,9 milyon insanın tamamı çitlerin arkasında hapsedilmiş ve  giderek daha fazla kısıtlama ve yoksulluk içinde yaşamaya mahkum edilmiştir."  dedi.

Hüseyin, İsrail'in Filistinlileri insan haklarından sistematik olarak  mahrum bıraktığının altını çizerek, "İsrail, uluslararası hukuka göre işgalci bir  güç olarak Gazze halkını korumak ve refahını sağlamakla yükümlüdür. Fakat onlar  (Filistinliler) doğumdan ölüme kadar toksik bir gecekonduya hapsedilmiştir."  ifadelerin kullandı.

İsrail'in pazartesi günü Gazze sınırındaki katliamına yönelik  uluslararası bağımsız ve tarafsız soruşturma çağrısı yapan Hüseyin, şiddetten  sorumlu olanların soruşturmanın sonunda hesap vermeleri gerektiğini vurguladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Hamas'ın göstericilere "para  ödediği" ve İsrail güvenlik güçlerinin "can kayıplarını en aza indirmeye  çalıştıkları" yönündeki açıklamalarına da tepki gösteren Hüseyin, bu açıklamaları  destekleyecek ciddi bir delil olmadığına işaret etti.

Öte yandan ABD ve İsrail temsilcileri yaptıkları konuşmalarda,  Konseyin İsrail'in katliamlarına yönelik özel oturumla toplanmasına tepki  gösterdi.

Bugün sona erecek İnsan Hakları Konseyinin 28. kez düzenlenen özel  oturumu, yapılacak konuşmaların ardından Türkiye'nin de desteğiyle sunulan İsrail  aleyhindeki karar tasarısını oylayacak.

BM İnsan Hakları Konseyi, Myanmar'daki Arakanlı Müslüman nüfusun  durumunu ele almak için en son 5 Aralık 2017'de özel oturum düzenlemişti.

Yılda 3 kez olağan toplantı yapan Konsey, olağanüstü durumlarda üçte  bir imzayla özel oturum yapıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!