BM'den ABD'ye çağrı: Derhal durdurun

Birleşmiş Milletler (BM), ABD yönetimine çağrıda bulunarak, Meksika sınırını geçen göçmen ailelerin çocuklarını "ebeveynlerinden ayırma politikasından" derhal vazgeçilmesini istedi.

BM'den ABD'ye çağrı: Derhal durdurun

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, BM  CenevreOfisi'nde düzenlenen basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın  "yasa dışı göçü önlemek" için getirdiği "sıfır tolerans politikasından" derin  endişe duyduklarını söyledi.

Sözcü Shamdasani, ABD'deki sivil toplum kuruluşlarından elde ettikleri  bilgilere göre geçen ekimden bu yana Meksika sınırından geçen yüzlerce çocuğun  ailelerinden koparıldığını, bunların içinde 1 yaşında bir çocuğun da bulunduğunu  aktardı.

"ABD derhal bu uygulamayı durdurmalıdır." çağrısında bulunan  Shamdasani, çocukların ailelerinden ayrılmasının zalimlik olduğunu dile getirdi.

Shamdasani, uygulamanın aile hayatına yasadışı müdahale anlamına  geldiğinin altını çizerek çocuk haklarının ciddi ölçüde ihlal edildiği uyarısında  bulundu.

Shamdasani, göçmenlerin gözaltına alınması ve ailelerin  parçalanmasının "caydırıcı bir unsur " olarak kullanılmasının insan hakları  standartları ve ilkelerine ters düştüğüne vurgu yaparak şunları kaydetti:

 "Çocuklar, kendileri veya ebeveynlerinin sığınma durumuyla ilgili  nedenler yüzünden asla gözaltına alınmamalıdır. Gözaltı, hiçbir zaman çocuğun  yararına değildir ve bu her zaman çocuk hakları ihlali anlamına gelir."

Shamdasani, ABD'nin güney sınırına gelen göçmenlerin çoğunlukla  ülkelerindeki şiddet ve güvensizlik ortamından kaçan Honduras, Guatemala ve El  Salvadorlulardan oluştuğunu sözlerine ekledi.

ABD'de çoğu Meksikalı yaklaşık 11,2 milyon kaçak göçmenin yaşadığı  biliniyor. ABD Başkanı Trump, 20 Ocak'ta göreve geldikten sadece 5 gün sonra  "yasa dışı göçü önlemek" ve "sınır güvenliğini artırmak" için Meksika sınırına  duvar örülmesini öngören kararnameyi imzalamıştı. Duvarın inşasıyla ilgili  bütçenin öncelikle federal hükümet tarafından karşılanacağını söyleyen Trump, bu  paranın Meksika hükümetinden tahsil edileceğini dile getirmiş, Meksika  Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ise duvar için ödeme yapmayacaklarını ifade  etmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!