Blockchain dini duyuruldu!

Kripto paraların çok sık konuşulduğu bu dönemde, oldukça ilginç bir tanıtım ile blockchain dini duyuruldu. Kurucu Matt Liston, blockchain dini hakkında bilgiler verdi.

Blockchain dini duyuruldu!

Blockchain dini: 0xΩ

Blockchain destekli bir tahmin platformu olan Augur'un eski CEO'su Matt Liston, New York'taki New Museum'da Blockchain dinini tanıttı. 0xΩ adıyla tanıtılandine ait, kutsal kitap olarak nitelendirilen alev kağıtlarının 40 adet kopyası dağıtıldı.

Liston konuyla ilgili olarak: "İnanç setlerinin çok daha hızlı bir şekilde güncellenmesine izin verebilecek dini bir çerçeve sayesinde bu dine inanış, demokratikleşmeyi getirecek" dedi.

Bu inançtaki temel fikir, tıpkı Blockchain teknolojisinde olduğu gibi bir otoriteye ihtiyaç duymamak. Günümüzdeki çoğu dini inanışta Papa, Dai Lama gibi tepedeki insanların kararları, o dine inanları baskı altına alıyor. İnanca sahip ortalama bir kişi, temel inançları üzerinde çok az etkiye sahip oluyor.

0xΩ dininde ise bu dine inanan her kişinin söz hakkına sahip olması hedefleniyor. Bunun için inananlar, blok zinciri dini metinlerini iyilik amaçlı yapılacak durumları desteklemek için kendileri değiştirebilecek.

Ayrıca yapılan çalışmalarda, bir yardımsever yaptığı yardımın nereye gittiğini gördüğünde daha fazla bağış yapmak isteyebildiğini görülüyor. 0xΩ ile bu şeffaflık sağlanarak, insanların daha yardımsever davranması hedefleniyor.

Liston, yerleşik dinlerin de blok zincirden de faydalanabileceğini, kendi kutsal işleri ya da bağış harcamaları konusunda takipçi geri bildirimleri alabileceklerini belirtti. Liston, finansal olarak 0xΩ dininden yararlanmayacağını, bu yılın sonunda resmi olarak piyasaya çıktıktan sonra projeye bağış yapmayı planladığını iddia ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!