"Bizim kalplerimiz yakın"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Myanmar'ın, aralarındaki coğrafi uzaklığa rağmen kalben yakın olduklarını belirterek, Türkiye'nin, Myanmar'ın demokratikleşme ve dünyaya açılma sürecine destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

''Bizim kalplerimiz yakın''

İİT Rohingya Temas Grubu'nun ziyareti kapsamında Myanmar'a gelen Davutoğlu, başkent Naypidav'da Myanmar Tarım ve Sulama Bakanı Myint Hla ile bir araya geldi. İki bakan, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından Myanmar'a hibe edilen 4 traktör ile ekipmanlarının teslimi için düzenlenen törene katıldı. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Myanmar'ı ikinci kez ziyaret ettiğini hatırlatarak, Türkiye ile Myanmar arasındaki işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Davutoğlu, "Türkiye ile Myanmar coğrafi olarak birbirine uzak ülkeler olsalar da bu durum bir engel teşkil etmiyor çünkü bizim kalplerimiz yakın" dedi.

Türkiye'nin geçen yıl Myanmar'a ilk kez büyükelçi atadığını, kendisinin de daha sonra bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştirdiğini anımsatan Davutoğlu, ikili ilişkilerde yeni bir dönemi başlatma kararı aldıklarını belirterek, "Myanmar ile stratejik ilişkiler kurmak bizim için stratejik bir karar" dedi.

-Myanmarlı bakanı Türkiye daveti

Türkiye'nin tarımsal üretimde dünyada yedinci sıraya geldiğine dikkati çeken Davutoğlu, tarım alanındaki deneyimleri Myanmar'la paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti. Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) başarısına değinen Davutoğlu, Myanmarlı bakanı Türkiye'ye davet ederek, bu başarıyı yerinde görmesi tavsiyesinde bulundu. Davutoğlu, iki ülke arasında tarım uzmanlarının karşılıklı ziyaretlerde bulunabileceğini ve eğitim programları düzenlenebileceğini de kaydetti.

İstikrar, ekonomik gelişme ve dünyaya açık olmanın önemini vurgulayan Davutoğlu, "Myanmar, demokratikleşme ve dünyaya açılma anlamında yeni bir dönemden geçiyor. Bu süreçte destek olmaya hazırız" ifadesini kullandı.

Ahmet Davutoğlu, iki ülke arasında üst düzey ziyaretlerin artması gerektiğini, bu yolla karşılıklı potansiyelin daha iyi ortaya çıkarılabileceğini de belirtti.

-Arakan'a yardımlar için Türk hükümetine teşekkür-

Myanmar Tarım Bakanı Hla da Türkiye'nin ülkesine verdiği destekten ötürü teşekkür ederek, "Özellikle Arakan eyaletinde yaşadığımız zorluklarla ilgili olarak Türk hükümetinin büyük yardımı oldu. Bunun için minnettarız" diye konuştu.

TİKA'nın traktör hibe törenine Davutoğlu'nun bizzat  katılmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Hla, tarım ve sulama alanında Türkiye'nin desteğini istedi.

Tören sırasında Davutoğlu, Myanmar'a hibe edilen traktörler ile ekipmanların teslim evrakını tevdi etti. Myanmarlı Bakan Hla da Davutoğlu'na teşekkür mektubunu sundu. İki bakan, törenin ardından ekipmanların bulunduğu alana geçti. Davutoğlu, burada traktörlerin anahtarlarını Myanmarlı bakana teslim etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!