Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bize silah verin!

Suriyeli muhaliflerin yaptığı son toplantıda Genelkurmay Başkanı seçilen General Salim İdris, "Batı bize silah desteği verse Esad'ı 2-3 ayda deviririz"

Bize silah verin!

 

Suriyeli muhaliflerin yaptığı son toplantıda Genelkurmay Başkanı seçilen General Salim İdris, Suriye'de Esad rejimine karşı savaşacak insan gücünün olduğunu, fakat muhaliflerin silah sıkıntısı çektiğini söyledi. İsrail'in Suriye'ye yaptığı hava saldırıyla ilgili olarak kimden gelirse gelsin yabancı bir müdahaleyi kabul edemeyeceklerini belirten İdris, "İsrail'in Suriye'yi vurmasına kesinlikle karşıyız. Esad yönetimi kimyasal silah kullansa da, hepimizi öldürse de İsrail'in Suriye'yi vurmasını asla kabul edemeyiz. Bizim zaten Esad yönetimine yetecek insan gücümüz var. Sadece silahımız olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz."

'İHTİYAÇLAR HAD SAFHADA'
SABAH Özel İstihbarat Bölümü, bazı özel görüşmeler için Türkiye'ye gelen Salim İdris'i IDEF 2013 Savunma Sanayi ve Silah Fuarı'nda buldu. Esad rejimine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) komutanı olan İdris, Suriye'deki iç savaş konusunda "İhtiyaçlarımız had safhada" dedi. Tüm dünyanın konuştuğu Banyas Katliamı'yla ilgili sorular yönelttiğimiz Salim İdris Banyas'ta bir etnik temizlik yapılmaya çalışıldığını söyledi. İdris, "Banyas'ta kadın çocuk demeden yüzlerce savunmasız insan öldürüldü. Bunu yapan insan Suriye'de Şebbihalık yapan Ali Kiyali, yani Mihraç Ural ve adamları. Bunu da yapmalarının nedeni Alevilik." Türkiye'nin de istihbarat radarında olan Mihraç Ural konusu konuşulurken, Salim İdris'e terör örgütü DHKPC'nin Ural'ın kontrolünde olan Ras-el Basit'te üst kurduğu bilgisini soruyoruz. İdris, üsle ilgili olarak şunları söylüyor: "Evet, o kamplar şu an Suriye'de var. Sadece sizin söylediğiniz de değil başka kamplar da var. Bu kamplar öyle sıkı korunuyor ki 8 km'lik bir güvenlik hattı var. Fakat bunların da peşini bırakmayacağız. En ağır şekilde cezalandıracağız." Salim İdris sözlerini, içinde bulundukları durumu özetleyerek bitirdi: "Şu an yeterli mühimmat ve silahımız olmadığı için gerçekten çok zor durumdayız. Silah ve mühimmat, bizim için gıda ve ilaçtan çok daha önemli. Ululuslararası toplum bize mühimmat verse Esad'ı 2-3 ayda deviririz. Bize silah verilmesiyle ilgili birçok girişimimiz var. ABD ve Batılı ülkelerden her an bu kararın çıkmasını bekliyoruz." 

SABAH

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!