Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Biz karar alıcı değiliz"

Akil İnsanlar Karadeniz Bölgesi Heyeti Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Biz asla karar alıcı değiliz, böyle bir yetkimiz yok. İkna edici hiç değiliz. Biz sadece aracıyız" dedi.

''Biz karar alıcı değiliz''

 


Bolu'da sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve kanaat önderlerinin katılımıyla yapılan toplantının kapanışında konuşan Hakyemez, Türkiye'nin kanayan yarası olan bir sorunun çözüm çalışmalarında yer aldıklarını söyledi.

"Onur verici bir görev ama CHP'den, MHP'den ya da başka bir siyasi eğilimden teklif gelseydi yine kabul ederdim" diyen Hakyemez, heyetlerde yer alan kişilerin farklı siyasi görüşlere sahip olduğunu vurguladı.

Hakyemez, şunları söyledi:

"İyi ki akil insanlar tek ses değilmiş. Tek ses olsaydı, muhtemelen ben o listeye girmek istemezdim çünkü ne geldiyse başımıza tek tiplikten gelmiştir. Türkiye'nin pek çok sorunu da bundan kaynaklanıyor. 63 farklı kişinin, 63 farklı dünya görüşü var. Hepsinin birbirinden farklı özellikleri var. Bu da fevkalade isabetli bir tercih olduğunu gösteriyor. Biz asla karar alıcı değiliz, böyle bir yetkimiz yok. İkna edici hiç değiliz. Biz sadece aracıyız."

Çözüm sürecinin büyük şans olduğunu, bu yüzden çok heyecanlandıklarını aktaran Hakyemez, "Bu süreç, 'PKK'ya karşı verilen mücadelede bir başarısızlık oldu' diye başlatılmadı. Tam tersine bence çok rasyonel bir adım olarak başlatıldı. İyi ki başlatıldı. PKK'ya karşı çok başarılı silahlı mücadele verilirken başlatıldı" ifadesini kullandı.

Katılımcılar

Memur-Sen Bolu İl Temsilcisi Ahmet Koçak da Türkiye'nin farklı kesimlerinin terör sorununun çözülmesi için bir araya geldiğini, bundan mutluluk duyduğunu belirterek, "Bu, hepimizin sorunu. Çözüm de hepimizin çözümü olmalı" şeklinde konuştu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğrenci Konseyi Başkanı İlyas Taşkıran ise sürecin sonuna yaklaşılığına inandığını ifade etti.

Akil insanların kararlı olmasını beklediklerini dile getiren Taşkıran, çözüme giden yolda en büyük etkeninin din kardeşliği olduğunu vurguladı.

İş adamı Abdullah Uzun da 30 yıldır devam eden terörün bitmesini istediklerini kaydederek, "Bunun için siyasilerin mecliste görevlerini yaptıklarına inanıyorum" dedi.

Gazeteci Erkan Beykoz, annelerin, babaların artık ağlamamasını istediklerini, toprak reformunun da önemli olduğuna dikkati çekerek, ''Bu reformu yapmadan, oradaki insanların insan gibi yaşamasını sağlamadan, feodal yapıyı kırmadan çözüm süreci başarıya ulaşmaz'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!