Bitkisel hayata girdi, doktorlar 'öldü' dedi! Gözlerini açtığında ilk işi...

Victoria Arlen ikiz erkek kardeşleriyle beraber dünyaya geldi. Küçüklüğünden beri dansa ilgisi vardı. Geleceğe umutlu gözlerle bakan enerji dolu bir çocuktu. 11 yaşındayken soğuk algınlığı belirtileri göstermeye başladı. Ardından birkaç kez bayıldı ve zatürree geçirdi.

Bitkisel hayata girdi, doktorlar 'öldü' dedi! Gözlerini açtığında ilk işi...

İki hafta sonra belinden aşağısı tutmamaya başladı. Vücudu yavaş yavaş iflas etmeye başladı. Ailesi Victoria'nın konuşamamaya, yemek yiyememeye ve hareket edememeye başlamasını çaresizce izledi.

Dört yıl sonra gerçekleşenler onu tanıyan herkesi hayrete düşürdü. 2006 yılında Victoria henüz 11 yaşındayken komaya girdi. Bundan önce ellerini kontrol edememeye, konuşamamaya ve hareket edememeye başlamıştı. Birden hayatı karardı.

Victoria dört yıl boyunca bedenine hapsolmuş şekilde yaşadı. Doktorlar bitkisel hayatta olduğunu söylediler. Aileye iyileşemeyeceği acı olsa da söylendi. Annesi Jacqueline, 'Onu kaybettik!' dedi.

Kimsenin bilmediği şey ise Victoria'nın bitkisel hayattayken herkesi duyabildiğiydi. Komaya girmesinin üzerinden iki yıl geçtikten sonra bilinci aniden yerine geldi ancak hareket edemiyordu. Etrafında konuşulanları anlayabiliyor ancak fiziksel olarak tepki veremiyordu.

Bilinci açıldıktan sonra doktorlar kızın beyninde ve omuriliğinde bazı belirtiler gözlemlediler. Doktorların ailesine beyin ölümünün gerçekleştiğini söylediğini duymuştu. Hatta hayatı boyunca bitkisel hayatta yaşayacağını söylediklerini de.Victoria, ESPN'e "Ailem bana inandı. Evimize benim için hastane odası inşa ettiler. Üç erkek kardeşim bana sürekli ben orada yatıyorken dışarıda neler olduğunu anlattılar. Güçlenmeme yardımcı oldular. Onları duyabildiğimi bilmiyorlardı aslında" dedi.

2010 yılında Victoria bitkisel hayattan çıktı. 2009 yılının aralık ayında annesiyle yıllar sonra ilk kez göz temasında bulundu. Bundan sonra yavaş yavaş düzelmeye başladı. Parmaklarını oynatabiliyor ve hatta el sallayabiliyordu. Ağzından önce kelimeler sonra da cümleler duyulmaya başlandı.

Kendi başına yemek yiyebilmeye de başladı. İlk kez akıllı telefon kullanmaya ve Facebook'a girmeye başladı. Yapamadığı tek şey ayaklarını oynayabilmekti. Beyninde ve omuriliğinde meydana gelen hasarın onu ömür boyu belden aşağı felçli bıraktığı söylendi. Hemen her uzman kendisine 'Tekerlekli sandalyeyle yaşamaya alışmalısın' dedi.

Victoria inanılmaz güçlüydü. İmkansızı başarmıştı. Doktorlar ona asla yürüyemeyeceğini söylediğinde onlara inanmadı. Hayatı boyunca tekerlekli sandalye kullanmayacağını düşünüyordu. Okula tekerlekli sandalye ile geri döndü. Ancak arkadaşları kendisiyle dalga geçti. Okuldan eve gözyaşları içinde geldi. Kendine olan güvenini kaybetmişti.

Umudunu yine de kaybetmedi. Victoria çocukluğundan beri yüzmeye meraklıydı. Hatta 10 yaşındayken yüzme yarışmasına katılmıştı. Victoria ayaklarını kullanamadığından bir daha asla yüzemeyeceğini düşünüyordu. Ancak kardeşleri farklı fikirdeydi. 2010 yılında onu havuza soktular. Victoria ilginç bir şekilde suyun üstünde kalmaya ve yüzmeye başladı. Yüzmek ona sadece özgürlüğünü değil güvenini de geri kazandırdı.

2012 yılında Victoria 17 yaşındayken Paralimpik Oyunları'na katıldı. 100 metre serbest yüzme yarışında üç gümüş bir altın madalya kazandı.

Londra'dan eve döndüğünde onu artık dünya tanıyordu. Victoria, motivasyon konuşmaları yapması için konferanslara davet edildi. Hikâyesini dünyaya anlattı.

Milyonlarca insana ilham oldu. Mucizevi bir şekilde 11 Kasım 2015 tarihinde Victoria tekerlekli sandalyeden kalkıp ilk adımlarını attı.

Victoria sağlığına tamamen kavuşabilmek için günde 6 saat tedavi kapsamında çalışmaya başladı. Yavaş yavaş bacaklarının güçlendiğini hissetti. Yardımcı ekipmanlarla yürümeye başladı.

Bunun üstünden beş ay geçtikten sonra 3 Mart 2016 tarihinde hiçbir yardımcı ekipman kullanmadan kendi ayakları üstünde yürüyebilmeye başladı!

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!