Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bitkisel diye satılan performans artırıcılara dikkat (ÖZEL HABER)

Sertleşme problemi, erkeklerin kimi zaman yaşadığı ürolojik rahatsızlıkların başında geliyor. Hekime başvurmaktan çekinenlerin ise ilk tercihi bitkisel ürünler oluyor. Ancak piyasada farklı isimlerle, bitkisel iddiasıyla satılan ürünler pek de güvenilir değil. Özel Esentepe Hastanesi Üroloji bölümü doktorlarından, Op. Dr. Mücahit Kabar, "Piyasada satılan 'Çin topu, bitkisel macun, gergedan boynuzu gibi değişik isimler altında satılan performans artırıcılara güvenmemeliyiz. Bunları hiçbiri bitkisel değil hepsinin içinde aynı şey var, sadece isimleri değişiyor" dedi.

Bitkisel diye satılan performans artırıcılara dikkat (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Piyasada performans artırıcı olarak, bitkisel iddiasıyla satılan ancak içinde kimyasal olarak ilaç kullanılan ürünler tehlike saçıyor. Özel Esentepe Hastanesi Üroloji bölümü doktorlarından, Op. Dr. Mücahit Kabar konuyla ilgili vatandaşı uyardı: "Eğer bir probleminiz varsa, doktora gelmekten çekinmemelisiniz. Her erkek hayatının bir döneminde sertleşme problemi yaşar."

"İLAÇ YÜKSEK DOZDA OLURSA ZEHİR OLUR"

Mücahit Kabar, farklı isimlerle satılan performans artırıcılar konusunda, "Maalesef piyasada merdiven altı yerlerde, benzinliklerde satılan Çin topu, bitkisel macun adı verilen  performans artırıcalar var. Bunların bir kısmı Tarım Bakanlığı onaylı ama ürünün içeriği araştırıldığında eczaneden satılan ürünün içindeki madde olduğunu görüyoruz. Buradaki sıkıntı şu ki; bu maddenin, ürünün içine doz olarak ne kadar koyulduğu bilinmiyor, nasıl yapıldığı belli değil. Zaten merdiven altı üreticiler, bitkisel dedikleri bu ürünlerin içinde eczanelerdeki ilaçta bulunan bu maddeyi kullandıklarını sakladıkları için dozunu da belirtmiyorlar. Bir ilaçla zehiri ayıran şey dozdur. Çok yüksek doz olursa zehir olur, düşük doz olursa ilaç olarak kullanıyoruz" şeklinde konuştu.

"HİÇBİRİ BİTKİSEL DEĞİL HEPSİNİN İÇİNDE AYNI ŞEY VAR"

Mücahit Kabar, bitkisel diye tercih edilen bu ürünlere güvenmemeleri konusunda vatandaşı uyardı: "Çin topu, bitkisel macunlar, gergedan boynuzu böyle değişik isimler altında satılan performans artırıcılara güvenmemeliyiz. Bunları hiçbiri bitkisel değil hepsinin içinde aynı şey var sadece isimleri değişiyor."

"HER ERKEK HAYATININ BİR DÖNEMİNDE SERTLEŞME PROBLEMİ YAŞAR"

"Her erkek hayatının bir döneminde sertleşme problemi yaşar" diyen Kabar, "Eğer bir probleminiz varsa, doktora gelmekten çekinmemelisiniz. Şeker hastalığı, kronik kalp rahatsızlığı olanlarda bu problemler daha sık görülüyor. Farklı rahatsızlıkları olanlar kullandıkları ilaçlarla birlikte başka bir ilaç kullanmaktan çekindikleri için bitkisel denilen ilaçlara yöneliyorlar ama bu yanlış. O yüzden bir sorun yaşadığınızda en yakın hekime başvurmalısınız" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!