BİTKİLERE DE 'SCHENGEN VİZESİ' GELİYOR

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen "Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması AB Eşleştirme Projesi" hayata geçiyor. Projenin yazılım altyapısı bir Türk firması olan Netcad tarafından gerçekleştirildi.

BİTKİLERE DE 'SCHENGEN VİZESİ' GELİYOR

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, AB tarafından finanse edilen 'Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması Projesi'nin yazılım altyapısı bir Türk firması olan Netcad - Ulusal CAD & GIS Çözümleri A.Ş tarafından gerçekleştirildi. Projenin yazılım ayağını yürüten Netcad firmasının temsilcileri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Atatürk Konferans Salonu'nda geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kapanış toplantısında "Bitki Pasaportu Sistemi Projesi" konusunda yürütülen çalışmalar hakkında son bilgileri katılımcılarla paylaştı. Netcad yetkilileri projeyle ilgili olarak şöyle konuştu:

"Projenin hedefi, 'operatör' olarak adlandırılan bitki üreticileri, ticaretini yapanlar ve ithalatçıların kayıt altına alınması, üretimin yerinde kontrol edilmesi, böylece ürünlerin zararlıları ve hastalıkları içermediğini garanti eden 'Bitki Pasaportu' belgesinin verilmesidir. Tüm bu süreçler yazmış olduğumuz otomasyon üzerinden hızlı ve etkin bir şekilde yürütülecektir. Sistemin kullanıcılarını, Türkiye'de 81 İl Müdürlüğü ile bunlara bağlı İlçe Müdürlüklerinin denetim kadrosu ile 3 binden fazla operatör oluşturmaktadır. Sistem, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne entegre olup, çitçi bilgisini buradan almaktadır."

8 İLDE PİLOT UYGULAMA

Bitki Pasaportunun Türkiye'deki mevzuatlarda yer alarak AB'ye uyum çalışmaları kapsamında "Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması Eşleştirme Projesi" Türkiye genelinde 8 ilde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile AB'den Almanya ve Litvanya Tarım Bakanlıkları tarafından yürütülüyor. Bitki pasaportunda yer alması gereken bilgiler ise şöyle:

"Bitki Pasaportu İbaresi, Ülke kodu (TR: -), Sorumlu resmi kurum, Kayıt numarası, Kişisel numara-hafta/seri numarası, Botanik adı, Ürün miktarı (Bitkisel ürün), Korunmuş bölge kodu (Korunmuş bölgeye sevk ediliyorsa), Yeniden düzenlenmiş pasaport: Üreticinin numarası (Yenileme pasaport ise), Orijin (İthal ise, ithalat menşei ülke)."

PASAPORTU OLACAK ŞANSLI MEYVELER

Proje başlangıcı itibariyle kayısı, şeftali, vişne, kiraz elma, armut gibi meyvelerin üretim ve çoğaltım materyalleri, üretici, ithalatçı, ihracatçı gibi ticaretini yapanların tamamı sistem ile kayıt altına alınacak. Bitki Pasaportu Sistemi ile bitki bitkisel ürünlerin üretimini, ticaretini ve ithalatını yapanların kayıt altına alınmasına dayanan AB Ortak Pazarı için ön koşullardan birisi olarak yer alıyor. Bitki Pasaportu, ticareti yapılan bitkilerin karantina hastalık ve zararlıları içermediğini göstererek Türkiye'den AB üyesi ülkelere ihraç edilecek olan bitki ve bitkisel ürünlerin rekabet gücünü arttıracak." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!