Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BIST nereye koşuyor?

Piyasa uzmanları, dün BIST'te görülen yüzde 3,65'lik yükselişin ardından görülebilecek olası seviyeleri değerlendirdi.

BIST nereye koşuyor?

Geçtiğimiz haftayı yüzde 1.3 artışla 67.232 seviyesinden kapatan BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününe hızlı başladı. Kur ve faizde tansiyonun düşmesiyle endeks günü yüzde 3,65 yükselişle 69.689,21 puandan tamamladı.

Geçtiğimiz hafta 2,08 ile tarihi rekorunu kıran Dolar/TL kuru, Doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybettiği günde 2,02'li seviyelere gerilerken, sepet kur 2,36'ya gevşedi. Gösterge tahvilin bileşik faizi 11 baz puan düşüşle 9,44'e geriledi.

MERKEZ HÜCUMA GEÇTİ

Merkez Bankası'nın müdahalesinin de etkisiyle gelişen ülke para birimleri arasında geçen hafta dolar karşısında en fazla Türk Lirası karşısında değer kaybetti. Merkez Bankası'nın açtığı 200 milyon dolarlık döviz satım ihalesine 380 milyon dolarlık talep geldi. Banka, yarın asgari 200 milyon dolarlık döviz satım ihalesi yapacağını açıkladı.

''KURUN HAREKETİ ÖNCELİKLİ''

BIST'in hareketi için kurun seviyesinin önemli olduğuna dikkat çeken piyasa uzmanları, dün görülen yüzde 3,65'lik yükselişin ardından görülebilecek olası seviyeleri değerlendirdi.

Tacirler Yatırım Pazarlama ve Satış Müdürü Mert Yılmaz, Cuma günü Obama'nın açıklamaları sonrasında bir miktar kurda gevşeme görüldüğünü kaydederek haftanın ilk işlem gününde kur ve faizde tansiyonun düşmesiyle BIST'e alım geldiğini belirtti. Yılmaz, BIST'in psiklojik olarak önemli seviye olan 70.000'in üzerine çıkması durumunda yukarı yönlü hareketin devam edebileceğini dile getirdi. Şu anda BIST'te net bir yön oluştuğunu söylemenin mümkün olmadığını bildiren Yılmaz, dışarıda Suriye faktörü içeride ise kur ve faiz hareketinin izleneceğini söyledi. Kurun öncelikli hale geldiğini belirten Yılmaz, Dolar/TL'nin kısa vadede 2 TL'nin altına gelmesini, gelse de kalıcı olmasını beklemediğini sözlerine ekledi.

''HENÜZ BORSADA SAĞLIKLI BİR YÜKSELİŞ BAŞLAMADI''

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, yurtdışındaki olumlu havanın etkisiyle BIST'teki yükseliş 69.500'deki boşluğu doldurduğunu belirtti.

Önümüzdeki günler için borsanın sağlıklı bir yükseliş başlattığı görüşünde olmadığını kaydeden Doğan, '' Önümüzdeki günlerde 70.500-71.000 civarlar da test edilebilir ama ben ilerisi için henüz borsanın sağlıklı bir yükseliş başlattığını düşünmüyorum. Suriye konusu netleşmeden de bu konuda borsada olumlu havanın esmesi zor gözüküyor. Oylamanın neticesi ve ertesi gün Obama'nın yapacağı açıklamalar önemli olacak. Suriye'ye olası bir operasyon riski havayı tersine çevirebilir. 71 bin geçilmediği sürece borsadaki yükselişe kalıcı gözüyle bakmamak gerekir diye düşünüyorum'' diye konuştu.

''SURİYE FAKTÖRÜ SINIRLI DÜZEYDE ETKİLEYECEK''

Gedik Yatırım'ın Pusula adlı raporunda, Suriye'ye olası operasyonun kısıtlı bir perspektifte planlanıyor olmasının olası piyasa etkilerini de sınırlandırdığı kaydedildi.

Raporda şu değerlendirmelere yer verildi: ''Rusya'nın cuma günü Suriye'ye desteği sürdüreceğiz açıklaması ile her ne kadar piyasalarda bir dalgalanma yaşandıysa da bu etki sınırlı kaldı ve genel pozitif eğilim korundu. Piyasaların Rusya'dan ABD saldırırsa karşılık veririz gibi bir açıklama görmedikçe ( biz işin bu boyuta tırmanmasını beklemiyoruz ) Suriye faktöründen sınırlı düzeyde etkileneceğini ve büyük dalgalanmalara sahne olmayacağını düşünüyoruz''

17-18 Eylül tarihli FED toplantısının gerçekleşmesini takiben, dünya genelinde özellikle de gelişen ülkelerde faizlerde ve döviz kurlarında aşağı, hisse senedi piyasalarında yukarı yönlü uzun soluklu bir trendin başlaması beklentisine yer verilen raporda,  ''Bu bakıma önümüzdeki 1-2 haftalık periyodun hisse piyasaları için 5 aydır süren düşüş trendinden 4 veya 7 ay süreli bir yükseliş trendine geçişe sahne olacağını tahmin ediyoruz'' denildi.

Raporda şunlar kaydedildi:''Geçen hafta ortaya koyduğumuz " Suriye faktörünün önümüzdeki 2 haftalık kesitte yukarıda paylaştığımız gerekçeler ile kontrolsüz satış ordinolarını tetiklemesini beklemiyor, Eylül ayının ilk yarısında BIST 100 endeksinin 64,500 - 70.400 bandı içinde dalgalanarak taban oluşumunu tamamlayacağını ve en kötünün geçen hafta 63.900 'ün test edilmesi ile geride kalmış olabileceğini düşünüyoruz" değerlendirmesi geçerliliğini koruyor''

GÖZLER BÜYÜME, İHALELER VE OBAMA'DA OLACAK

Gözler bugün açıklanacak 2. çeyrek büyüme verileri ile hazine ihalelerinde, dışarıda ise Obama'nın Suriye konusunda yaptığı açıklamalarda olacak.

Hazine Müsteşarlığı, bugün 2 tahvil ihalesi yapacak. Müsteşarlığın duyurusuna göre, yarınki ilk ihalede 2 yıl (609 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 2,5 kupon ödemeli, sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı gerçekleştirecek.

İkinci ihalede ise 10 yıl (3465 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 3,55 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvili yeniden ihraç edilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!