Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Birleşmiş Milletler'den ABD'ye uyarı: Sekte vurabilir

Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, ABD'nin 8 ülkeye sağladığı İran'ın petrol sektörüne yaptırımlarından muafiyeti kaldırmasının, İran'ın ve diğer ülkelerin nükleer anlaşmayı uygulamasına sekte vurabileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler'den ABD'ye uyarı: Sekte vurabilir

Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün 5 daimi üyesi ve  Almanya ile İranarasında 2015'te imzalanan "Kapsamlı Ortak Eylem Planı" (KOEP)  konusunu görüşmek üzere toplandı.

DiCarlo, burada yaptığı konuşmada, İran ile nükleer anlaşmanın 12  yıllık diplomatik çaba ve teknik müzakerelerin sonucu olduğuna işaret ederek,  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun, İran'ın anlaşmanın nükleer konusundaki  şartlarına uyduğuna dair raporunu memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Bunun yanı sıra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in son  gelişmelerden dolayı endişe duyduğunu aktaran DiCarlo, "Guterres, ABD'nin İran  ile petrol ticareti yapan ülkelere sağladığı muafiyeti genişletmeme ve KOEP  çerçevesindeki silahsızlanma projeleri konusundaki muafiyetleri yenilememe  kararını esefle karşılıyor. Bu tür eylemler İran'ın ve diğer üye ülkelerin  KOEP'in belirli şartlarını uygulama yeteneğine sekte vurabilir." uyarısında  bulundu.

İran'ın kararlarına tepki

DiCarlo, Guterres'in İran'ın nükleer anlaşma kapsamındaki  taahhütlerinin bir kısmını durdurdukları ve anlaşmada belirlenen 300 kilogram  uranyum stok sınırının aşılacağı ve uranyum zenginleştirme işlemlerinin  hızlandırılacağı açıklamalarının esefle karşıladığını belirtti.

Bu tür eylemlerin, anlaşmanın taraflarının çıkarına olmadığına dikkati  çeken DiCarlo, "BM Genel Sekreteri, İran'ı karşılaştığı zorluklara rağmen nükleer  anlaşma kapsamındaki nükleer taahhütlerini uygulaması konusunda teşvik  etmektedir." mesajını verdi.

Guterres'in, Körfez bölgesindeki gerginlik hakkında endişe duyduğunu  ve "itidal" çağrısı yaptığını hatırlatan DiCarlo, "Körfez'deki son gelişmeler,  kritik bir kavşakta olduğumuzun hatırlatıcısıdır." dedi.

AB'den ABD'ye nükleer anlaşma tepkisi

Avrupa Birliğinin (AB) BM Daimi Temsilcisi Joao Vale de Almeida da    AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini  adına yaptığı konuşmada, AB'nin KOEP'e tam bağlılığını sürdüreceğini söyledi.

KOEP'in alternatifi bulunmadığını vurgulayan Almeida, "ABD'nin nükleer  anlaşmadan tek taraflı çekilmesi ve tek taraflı olarak İran'a yönelik  yaptırımları tekrar uygulamasından dolayı derin üzüntü duyuyoruz. ABD'nin petrol  konusundaki muafiyetleri genişletmemesi ve silahsızlandırma projelerindeki  muafiyetleri yenilememesi, İran ekonomisi üzerinde büyük etkiye sahip."  ifadelerini kullandı.

Almeida, İran ile ABD arasında son dönemde yaşanan gerilime de dikkati  çekerek, "AB, tüm aktörleri gerginliği ve bölgesel askeri hareketliliği azaltmaya  davet ediyor." çağrısında bulundu.

ABD-İran gerilimi

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek  yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında  gerginlik yaşandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun geçen hafta perşembe günü ABD'ye  ait insansız hava aracını (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürmesinden  sonra söz konusu gerginlik tırmandı.

İran, İHA'nın "hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu" savunurken  ABD ise uçağın "uluslararası hava sahasında vurulduğunu" öne sürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü İran'a yönelik hava saldırısına  onay verdiğini ancak 150 civarında İranlının ölebileceği bilgisini alınca,  saldırı emrini durdurduğunu açıkladı.

ABD yönetimi, İHA'nın düşürülmesinin ardından dün, İran lideri Ali  Hamaney'i de kapsayacak şekilde Tahran'a yönelik yeni yaptırımlar getirdi. ABD  Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in de bu hafta  ABD tarafından yaptırım listesine ekleneceğini duyurdu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!