Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Birkan: Yargı reformu paketi, ekonomik krizi tetikler

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıkladığı Yargı Reformu Paketi'ne ilişkin eleştiriler devam ediyor. Bursa Barosu Başkanı Zekeriya Birkan, iyi niyetle yapıldığından şüphelerinin bulunmadığı reformun, ekonomik krizi tetikleyeceğini öne sürdü.

Birkan: Yargı reformu paketi, ekonomik krizi tetikler

 

Düzenlediği basın toplantısında, Yargı Reform Paketi'ni değerlendiren Birkan, reform paketine bütün olarak katılmadıklarını kaydetti. Paketin sadece Adalet Bakanlığı kadrosu tarafından hazırlanmaması gerektiğini ifade eden Bursa Barosu Başkanı Zekeriya Birkan, kanunların hazırlanmasının sadece hakimlere, savcılara ve bürokratlara bırakılmaması gerektiğini kaydetti. Birkan şöyle devam etti: "Bakanlık kadrolarında ekonomist, sosyolog, avukat, psikolog ve danışman statüsünde toplumun çeşitli kesimlerini temsil eden kişiler istihdam edilmelidir. Yasalar mutlaka toplumun dinamik unsurlarıyla görüş alışverişinde bulunduktan sonra çıkarılmalıdır."

Paketin kişilerin alacaklarının nasıl alamayacaklarının gösterdiğini savunan Baro Başkanı Zekeriya Birkan, paketin alacakların nasıl tahsil edileceğine dair bir yol göstermediğini söyledi. Paketin ekonomik krizin kapısını aralayacağını belirten Birkan, çek ve senet tahsilatında piyasalara yerleşen bir güven olduğunu dile getirdi.

 

"BANKALAR RİSKİ GÖZE ALMAYACAKLAR"

Birkan, piyasadan tahsil zorluğu nedeniyle çek ve senetten çekileceğini, tamamen nakit hale geleceğini söyledi. Birkan, "Bu durum sermayesi az olan ancak fikri bulunan girişimci insanlara darbe vuracaktır ki ülkemizin en önemli ekonomik gücü genç girişimci insanlarımızdır. Çekle senetle mal alıp, perakende satan küçük esnaf mal alamayacaktır. Küçük esnaf için paket ciddi sıkıntı oluşturacaktır. Kısa vadede en fazla toplumun alt gelir grubu etkilenecektir. Anadolu'nun her yerinde vatandaşlarımız çek ve senetle günlük yaşamlarını, alışverişlerini sürdürmekte, hasat zamanı ise borçlarını ödemektedirler. Alacağını tahsil konusunda güven sorunu yaşayan esnaf nakit dışında alışverişi durduracaktır. Ekonomik üretimin bel kemiği olan hipermarketlerde perakende satışlar duracaktır. Bu marketlerde ya nakit ya da kredi kartı ile alışveriş yapılmaktadır. Bankalar vatandaşlarımıza kefilsiz küçük limitlerle kredi kartı veriyorlar. Bankalar bu riski 'nasıl olsa haciz baskısı yolu ile alırım' düşüncesiyle üstlenmektedir. Yeni yasadan sonra alacağını alma riskine giren bankalar teminatsız kredi kartı vermeyeceklerdir." diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!